Для забезпечення проведення комплексу весняно-польових робіт у 2022 році аграрії України загалом залучили 38 млрд 507 млн грн. 31 травня було завершено прийом заявок за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», у межах якого надавалося фінансування.
Кредитні кошти залучили 18 078 аграріїв.
ТОП-10 регіонів за обсягами залучених фінансових ресурсів:
- Кіровоградська (4 млрд 712 млн грн)
- Київська (4 млрд 942 млн грн)
- Вінницька (3 млрд 289 млн грн)
- Одеська (2 млрд 940 млн грн)
- Дніпропетровська (2 млрд. 937 млн. грн.).
Найбільше кредитів за програмою портфельних гарантій 80% надали державні банки.
Так, «ПриватБанк» видав таких агрокредитів на 8 млрд 243 млн грн, «Укргазбанк» – на 4 млрд 355 млн грн, «Ощадбанк» – на 2 млрд 814 млн грн, «Укрексмімбанк» – на 2 млрд 285 млн грн.
Відповідно до умов програми аграрії могли залучити до 60 млн грн під 0 % річних. Строк кредиту – 6 місяців.
Ціль кредитування: інвестиційний кредит на придбання сільськогосподарської техніки, кредит на поповнення обігових коштів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів.
Розмір кредитної гарантії сягав 80 % від суми кредиту. Тобто, для отримання кредиту покриття заставою мало становити лише 20 % від суми кредиту, інші 80% забезпечувалися гарантією з боку держави.
Програма передбачає обов’язкове забезпечення (заставу, поруку) для отримання кредиту. Нею може бути об’єкт кредитування, рухоме, нерухоме майно – комерційна нерухомість, спецтехніка, основні засоби, в т.ч. такі, що купуються за кредитні кошти, а також зерно.
У міністерстві вже готовий план на червень-серпень щодо подальших пріоритетів у доступному фінансуванні аграріїв.
Мінагрополітики має низку розробок з кредитування галузі переробки с/г продукції.
З огляду на те, що українські морські порти заблоковані, акцент робитиметься на переробній галузі. Внаслідок цього підприємства, що працюють у цій сфері, завдяки портфельним гарантіям зможуть викупити у с/г товаровиробників певний запас їхньої продукції, а останні, у свою чергу, зможуть погасити частину тіла кредиту.
Як повідомлялося, за період дії військового стану в Україні в рамках Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» укладено 6 726 кредитних договорів на загальну суму 24,38 млрд грн (зокрема банками державного сектора – 5 335 кредитних договорів на суму 15,2 млрд. грн.).