Інтенсивне сільське господарство є найпоширенішим способом обробітку ґрунту та основним джерелом продовольства у всьому світі. Ця система заснована на одержанні високих урожаїв за рахунок активного (іноді навіть екстремального) землекористування та значних витрат ресурсів.
Основними перевагами цього виду сільського господарства є виробництво великого обсягу продовольства за доступними цінами.
Результати досягаються за рахунок впровадження таких методів ведення сільського господарства, як:
- підвищене застосування добрив та інсектицидів;
- рясне зрошення;
- обробіток землі важкою технікою;
- посадка високоврожайних видів;
- розширення нових площ тощо.
- Таким чином, інтенсивне землеробство має на увазі великі витрати.
Основною перевагою такого типу землеробства є можливість збирати більш високі врожаї з менших територій. Це приносить економічну вигоду землевласникам і забезпечує продовольством населення Землі.
Інтенсивне сільське господарство здатне задовольнити ринковий попит навіть у густонаселених регіонах.
Головна проблема цього типу землеробства — невідповідність концепції сталого розвитку сільського господарства. Це є серйозною загрозою для навколишнього середовища, а тому вимагає детального розгляду.
- Обезліснення. Інтенсивна система землеробства призводить до деградації ґрунту та необхідності пошуку нових орних земель, зокрема, за рахунок вирубування лісів.
- Деградація ґрунту. Інтенсивне ведення сільського господарства призводить до виснаження та ерозії ґрунту.
- Зміна клімату. Інтенсивні методи господарювання є основними чинниками глобальних змін клімату.
Вони прискорюють ерозію ґрунту та сприяють забрудненню навколишнього середовища внаслідок неефективного зв’язування вуглецю, викидів палива та надмірного використання природних ресурсів.
Враховуючи всі недоліки інтенсивного землеробства, екологічні активісти закликають до більш відповідального та сталого ведення сільського господарства.
Однак повний перехід від традиційної практики до екологічно чистих та регенеративних видів землеробства призведе до скорочення продовольчих постачань.
Крім того, багатьом фермерам складно дотримуватися стандартів органічного сільського господарства, оскільки це потребує значних витрат, зусиль та часу.
З іншого боку, негативні наслідки інтенсивного сільського господарства можна суттєво зменшити за допомогою технологій точного землеробства.
Таким чином, за рахунок зважених рішень аграрних підприємств та урядових ініціатив можна збалансувати завдання збереження здорового довкілля та можливості даного виду сільського господарства для задоволення продовольчого попиту.