У лютому 2023 року Україна експортувала найбільший обсяг зернових культур з початку війни – 5,2 млн. тонн.
Частково таке зростання відбулося за рахунок зменшення експорту олійних культур. В Україні вузьким місцем залишається не наявність продукції для експорту, а здатність експортувати досить вузькими каналами.
Зі зниженням експорту олійних культур через закінчення експортних запасів ріпаку та переорієнтування насіння соняшнику на внутрішній ринок, з’явилася здатність більше експортувати зернові культури.
Для порівняння, у перший місяць 2023 року експорт зерна становив лише 4,2 млн тонн, а наприкінці минулого року перебував на рівні 4,5-4,8 млн тонн на місяць.
Загалом минулого місяця Україні вдалося експортувати 6,9 млн. тонн продукції АПК:
- → зернові культури – 5,2 млн. тонн (кукурудза – 64%, пшениця – 31%, ячмінь – 4%), зростання: 23%;
- → олійні культури – 557 100 тонн (соя – 59%, насіння соняшнику – 30% та ріпаку – 11%), падіння: 30%;
- → рослинні олії – 435 700 тонн (соняшникова олія – 93%, соєва – 6%), зростання: 4%;
- → макухи після вилучення рослинних олій – 414 100 тонн (соняшникова – 85%, соєва – 15%), падіння: 4%.
Приблизно 49% експорту у лютому 2023 року було здійснено за допомогою роботи зернового коридору, а решта — альтернативними експортними маршрутами. Однак обов’язково треба врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон.
Найбільш актуальним питанням щодо експорту продукції АПК продовжує залишатися питання пролонгації роботи зернового коридору.
Водночас це питання стоїть гостро не лише для українських аграріїв, яким зараз потрібна експортна виручка для проведення весняної посівної та подальшого виживання, а й для світового суспільства також.
Міжнародні ланцюжки постачання продовольства та глобальна продовольча безпека, включаючи світові ціни на продукти харчування та рівень голоду, знову опиняться під значним ризиком через штучне скорочення російською стороною обсягів експорту українських зернових та олійних культур.
У той же час кількість кораблів, завантажених за цей тиждень (27 лютого – 5 березня), становила 20 одиниць, що на 6 суден більше за показник попереднього тижня.
Таке значне зростання зумовлене низькими показниками тиждень тому. Нерівномірне завантаження свідчить про ускладнену роботу зернового коридору.
Найбільші обсяги експорту протягом 31 тижня роботи зернового коридору становили:
- кукурудза (70% експорту цей період);
- пшениця (20%);
- макуха соняшникова (4%).