Різка зміна агрокліматичних умов на всій території України зі зниженням температурних показників та випаданням опадів покращила загальний фізіологічний стан рослин, проте сприяла інтенсивному розвитку різноманітних хвороб кукурудзи.
Зокрема, скрізь у посівах культури сільськогосподарських підприємств і індивідуальних господарств значного розвитку та поширення набув гельмінтоспоріоз, яким охоплено 2-14% рослин.
Пухирчатою сажкою уражено 1-5, макс. 10% (Рівненська обл.) рослин та качанів зернової кукурудзи, летючою — 0,5-2% рослин (Вінницька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Одеська обл.) культури, іржею — 2% рослин у господарствах Київської області.
Пухирчаста сажка поширена скрізь, де вирощується кукурудза . Патоген уражує всі надземні органи рослин: повітряні корені, стебла, листки, гойдалки та волоті.
Найчастіше інфікуються качани, стебла та репродуктивні почки.
У Миколаївській та Одеській областях від 2 до 10% качанів уражено фузаріозом.
Фузаріоз качанів є найбільш поширеним захворюванням кукурудзи, особливо в районах з підвищеною вологістю, де уражається до 50–60% посівів цієї культури.
На поверхні качанів кукурудзи в кінці молочно-воскової стиглості з’являється блідо-рожевий наліт гриба. При густому нальоті зернівки руйнуються.
Залежно від інтенсивності розвитку фузаріозу можна спостерігати різний ступінь ураження качанів. За сильного розвитку хвороби наліт патогену поширюється на весь качан, в умовах підвищеної вологості повітря утворення нальоту можна спостерігати і на обгортках уражених качанів. Уражені зернівки втрачають блиск, стають брудно-бурими.
Крім того, повсюди на 28-100% обстежених площ 4-10% рослин заселено та пошкоджено стебловим (кукурудзяним) метеликом.
В лісостепових та степових областях триває літ метеликів другого покоління бавовникової совки, гусениці якої чисельністю 1-2 екз. на кожну пошкодили 2-10, осередково до 20% (Миколаївська обл.) рослин та 2-10% качанів.