Споживча інфляція в Україні в липні поточного року становила 22,2% порівняно з липнем минулого року, а до червня — 0,7%.
За даними НБУ, зростання інфляції в Україні насамперед зумовлене наслідками воєнних дій у країні та тимчасовою окупацією окремих територій.
Серед них, зокрема:
- порушення ланцюгів постачання,
- руйнування виробничих потужностей та інфраструктури,
- скорочення пропозиції,
- збільшення виробничих витрат,
- значна вимушена міграція у країні.
Стримують зростання цін фіксація тарифів на газ та тепло, а також часткове налагодження ланцюгів постачання.
Базова інфляція у річному обчисленні прискорилася до 16,7% із 15,2% у червні. Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари збільшились до 22,6% р/р.
Подорожчали м’ясні та рибні продукти, олія, маргарин, кондитерські вироби та безалкогольні напитки.
Вищими темпами зростали ціни на масло на тлі очікувань активізації експорту та його високої вартості на світових ринках.
За даними відомства, за звітний місяць ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 28,9% до липня минулого року.
Найбільше за цей час подорожчали овочі – на 101,6%.
Ціни на хліб та хлібопродукти зросли на 36,9%, рибопродукти — 32,5%, макаронні вироби — на 29%, вершкове масло — 25,1%, молоко — 20,9%, цукор — 19,1%, фрукти — 16,4%, близько 8% у ціні додали яйця та соняшникову олію.
Також стрімко зросли ціни на паливо та мастила (+77,7%), транспортні послуги подорожчали на 32,1%.
Швидко прискорилося подорожчання свинини через скорочення поголів’я свиней. Також вищими темпами зростали ціни на овочі, зокрема борщового набору, внаслідок порушення ланцюгів постачання та збільшення витрат.
За прогнозом Нацбанку, інфляція прискорюватиметься до кінця поточного року і почне знижуватись на початку 2023 року.
Водночас ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними через високу невизначеність із тривалістю війни та пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань.