Олійні культури більш привабливі для українських аграріїв - Агролига

У Мінагрополітики прогнозують скорочення врожаю у 2023 році на 10-15%.
Українські аграрії переходять на вирощування олійних культур, які більш рентабельні та дають більший дохід із гектара.

Пріоритетними в аграріїв стають олійні культури. Це вже помітно на прикладі озимого ріпаку, площа посіву якого, порівняно з попереднім роком, не зменшилася.

 Також очікуємо збільшення площ соняшнику та сої.

Хоча олійні культури мають меншу врожайність, дають менший валовий збір у вазі, але вартість їх значно вища порівняно із зерновими – у 2-2,5 рази.

Профіцит олійних культур країні не загрожує, оскільки і з олійних, і з зернових культур Україна експортно орієнтована.

Міжнародний ринок готовий споживати й більші обсяги олійних культур із України. Тож те, що буде додатково вирощене, піде на експорт.

Більше того, логістика з олійних культур більш вигідна, оскільки одиниця тонн олійних культур має велику вартість, а транспортування коштує як 1 т зернових.

Через це фермери і перебудовуються, щоб таки працювати не в збиток і не в нуль, а з певною прибутковістю.

Фактично основна збитковість у сільгоспвиробництві спостерігалася навесні-літом 2022 р., до відкриття «зернової ініціативи», адже тоді було обмежено логістику і відповідно низьку ціну на внутрішньому ринку через подорожчання транспортування.

З відкриттям «зернової ініціативи» щодо зернових культур ми вже спостерігаємо прибутковість.

 Обсяги збільшуються, вартість логістики падає, тому можна прогнозувати не лише щодо олійних, а й щодо зернових культур, у тому числі озимої пшениці, позитивні результати цього року.

У трійці лідерів серед агрокультур, які були відправлені за 10 місяців війни, кукурудза — 15,6 млн. тонн, пшениця — 8,6 млн. тонн та олія — 3,3 млн. тонн.