Перспектива вирощування кукурудзи

Кукурудза одна з найбільш перспективних та затребуваних культур в Україні та за її межами. Здебільшого її вирощують на зерно та для виробництва кормів. 20% зерна кукурудзи використовується на продовольчі потреби, 15% припадає на технічні цілі та близько дві третини на корм. Склад зерна: білки – 9-12%, жири – 4-8%, БЕР – 80%, зола – 1,3%, клітковина – 2,1%, а також мінеральні солі та вітаміни. Зазначені показники можуть варіюватися, на що впливають грунтово-кліматичні умови зони вирощування, погодні умови. Із вирощеного зерна можна отримати борошно, крупу, пластівці, крохмаль, етиловий спирт, декстрин, пиво, глюкозу, цукор, сироп, олію аскорбінову та глютамінову кислоти. Також зі стебла, листя та стрижаків цієї культури можна виготовити папір, лінолеум, віскозу, пластмасу, анестезуючі засоби та інше. Загалом з кукурудзи виготовляють більше 150 харчових та технічних продуктів. Також зерно кукурудзи є чудовим кормом, адже 1 кг його містить 1,34 кормові одиниці та 78 г перетравного білка. Кукурудза посідає перше місце серед силосних культур, завдяки високій продуктивності при вирощуванні та легкій можливості консервування через силосування, а також відмінній кормовій цінності кукурудзяного силосу. Широкого розвитку культура набула завдяки низьким затратам на вирощування, а також потенційно високим врожаям. Також ця культура є енергетично цінним джерелом. У країнах Європи та в США, ця культура у формі біотенолу застосовується для виготовлення до 12-15% енергоносіїв. Для того, щоб забезпечити виготовлення 420-480 л біотенолу з метою виробництва біодизельного палива, потрібно 1 тонну зерна цієї культури.

Також кукурудза є перспективною культурою як альтернатива озимим та ярим зерновим в роки несприятливого клімату для вирощування зазначених культур, адже кукурудзі властива висока посухостійкість. При дотриманні технології вирощування, сприятливих погодних умовах та відповідному агрофоні врожай кукурудзи може перевищувати 6 т/га. Проте, важливий комплексний захист культури від хвороб, шкідників та бур’янів, адже все це завдає значної шкоди посівам та знижує врожайність. У цій боротьбі важливим є своєчасний захист культури, правильно обрані для препарати, дотримання норм їх застосування.

При формуванні врожаю важлива роль відводиться живленню культури, адже рослини мають значну біомасу, при формуванні якої використовують велику кількість елементів живлення. Тож якщо рослині для формування біомаси не вистачає цих елементів, показники врожайності суттєво знижуються. Наведемо приклад. Для 10 тонн зерна з гектара потрібно близько N 180 кг/ га, P 80 кг/га, K 160 кг/га в діючій речовині, а також збалансоване живлення мікро- та макроелементами: Mn – 450 г/га, Cu – 110 г/га, Zn – 700 г/га, Mg – 65 г/га, S – 20 кг/га, B – 400 г/га, Mo – 7 г/га. Для того, аби правильно розрахувати забезпечення елементами живлення, зокрема азотними добривами для кукурудзи, слід враховувати той факт, що при засвоєнні нітратної форми азоту рослині потрібно на 10-15% більше власної енергії як для амонійної.

Захист від шкідників насіння, проростків та сходів

Захист кукурудзи від шкідників починається з обробки насіння інсектицидним протруйником. Тут важливо підібрати правильний протруйник та провести обробку згідно всіх вимог. Якщо зробити все правильно, то протруйник є безпечним для самого насіння, забезпечить дружні сходи та не вплине на схожість насіння.

До прикладу, можна взяти інсектицидний протруйник Космос 500 виробництва «BASF». Він ефективно контролює комплекс грунтових шкідників, таких як личинки коваликів, личинки травневого хруща, які можуть знищити або пошкодити насіння та проростки культури. Натомість протруйник абсолютно безпечний для насіння та не перешкоджає дружнім сходам. Діє за рахунок контакту зі шлунком шкідників. Використовується для передпосівної обробки насіння з нормою 0,035 л/п.о. (50 тис. насінин).

Для формування високих врожаїв важливо також захищати проростки кукурудзи від грунтових шкідників, таких як личинки ковалика, підгризаюча совка, личинки травневого хруща та карантинного шкідника діабротики, які важко контролювати звичайними інсектицидами. Рішенням може бути гранульований грунтовий інсектицид. До прикладу, Регент 20 G (BASF). Це високоефективний препарат для боротьби з грунтовими шкідниками зі зручною та безпечною препаративною формою та високою економічною ефективністю. Внесення препарату має бути одночасним з посівом з нормою витрати 5 кг/га з використанням аплікаторів. При браку спеціального обладнання можна внести суцільним способом в грунт під час передпосівної підготовки грунту з нормою витрати 10 кг/га.

Захист сходів кукурудзи від бур’янів

Захист сходів кукурудзи є також важливим етапом, адже у посівах кукурудзи значне поширення мають  однорічна та багаторічні дводольні бур’яни. Тут також варто наголосити на тому, що рослини кукурудзи мають повільний початковий ріст, тому ранньовесняні бур’яни мають значну перевагу та ущемляють кукурудзу на початкових етапах розвитку. Критична фаза для рослини від  2-3 листа до 8-10 листків, коли засміченість бур’янами може значно вплинути на урожайність. Протягом цього періоду особливо потрібно контролювати рівень засміченості поля.

Для хімічної боротьби з бур’янами можна використовувати гербіцид Діанат (BASF). Препарат швидко проникає в листя та ефективно транспортується в кореневу систему дводольних бур’янів, завдяки чому забезпечує повну їх загибель. Є першим у ефективності з використання в бакових сумішах із сульфонілсечовинами і гліфосатами (при підготовці грунту в осінній період) завдяки своїй чудовій здатності до синергічного ефекту. Норма витрати на культурі – 0,4-0,8 л/га. Витрата робочої рідини – 200-400 л/га. Найкращий результат у разі обробки у фазі розвитку 2-4 справжніх листків. Застосовувати доцільно, коли бур’яни досягли висоти 15 см, осоти перебувають у фазі розетки. Рекомендований температурний діапазон +10…+25 °С

Найбільш поширені хвороби кукурудзи та фунгіцидний захист культури

Протягом вегетації культуру можуть уражувати більше 150 різних грибів та бактерій. Деякі грибні хвороби, які є не шкідливими для інших культур, для кукурудзи є пагубними. Однак є й ті, які переважно розвиваються на посівах кукурудзи, а згодом уражають інші культури. До прикладу, збудник фузаріозу. Загроза ураження хворобами виникає з моменту потрапляння насіння в грунт. Це спричинено пліснявими грибами та  призводить до пліснявіння насіння. Низька температура грунту є основною причиною виникнення цих хвороб. Як наслідок, затримка сходів та гибелі проростків. Пагубний вплив на проростки мають сажкові захворювання, зокрема види пухирчастої та летючої сажки. Значних проблем завдають хвороби листя кукурудзи, такі як гельмінтоспоріоз, септоріоз, іржа, альтернаріоз, плямистості. Вони спричиняють часткову або повну втрату рослини асиміляційної поверхні. Захворювання качана переважно виникають у період молочно-воскової стиглості: пухирчаста сажка, біла та сіра гнилі.

Для того, аби знищити або затримати ріст грибів та бактерій – збудників хвороб, застосовують фунгіцидний захист. Наприклад, фунгіцидний протруйник Іншур Перформ (BASF). За допомоги піраклостробіну препарат захищає від інфекцій, а також позитивно впливає на розвиток рослин, захищає від несприятливих погодних умов. Також Іншур Перформ сприяє більш ефективному використанню води рослиною, чим захищає її від засухи та допомагає протидіяти негативному впливу низьких температур. Також препарат захищає насіння і проростки від комплексу поверхневої та внутрішньої насіннєвої інфекції. Ефективний проти збудників летючої та пухирчастої сажки, пліснявіння насіння. Іншур Перформ має ідеальну комбінацію діючих речовин з двох різних хімічних класів, завдяки чому забезпечує якісний контроль насіннєвої інфекції. Також має 100% селективність до культури. Однією з переваг препарату є широкий діапазон термінів протруєння (від 1 години до 18 місяців). Виражений ефект AgCelenco сприяє отриманню додаткового врожаю за рахунок: рівномірного та швидкого проростання насіння; краще розвиненої кореневої системи, що забезпечує посилення поглинання азоту та забезпечення вологою на початкових етапах розвитку; збільшення стійкості сходів до стресових умов. Норма витрати препарату – 0,5 л/т. Використання робочого розчину – 10 л/т насіння. Передпосівна обробка насіння зі зволоженням завчасно або безпосередньо перед самим посівом.

На останок варто зазначити, що всі наведені препарати є лише прикладом і для системного захисту посівів кукурудзи можна обирати інші. Нагадуємо, компанія «Агроліга» реалізує максимально повний спектр засобів захисту рослин світових виробників, а також надає консультаційну кваліфіковану підтримку по їх застосуванню.