Посівам сільгоспкультур в Україні значно шкодять совки, що підгризають.
Бувають ці шкідники у господарствах різних форм власності, а також на присадибних ділянках.
Їхній видовий склад досить різноманітний — близько 15 видів метеликів, гусениці яких більшу частину часу перебувають у ґрунті.
Метелики активні при настанні сутінків і вночі. Вдень вони ховаються у куртини бур’янів, а також під грудочки ґрунту.
Для відкладання яєць віддають перевагу паровим полям, посівам просапних і овочевих культур, вибираючи серед них зріджені і засмічені.
Помічено, що одна гусениця совки протягом доби здатна знищити корінці у п’ятнадцяти молодих коренеплодів буряків, а десять дорослих гусениць за той же час — вжити в якості їжі всі паростки пшениці, що виростають на одному квадратному метрі посівів.
Личинки озимої совки харчуються насінням пшениці, що проростає, через що відбувається проріджування сходів, і утворюються оголені ділянки поля.
Ними було пошкоджено у слабкому, середньому, подекуди сильного ступеня 0,1-8,0, максимально 10-26, а в окремих осередках та 50% рослин кукурудзи, цукрових буряків та кормової, картоплі, соняшнику, овочевих культур, ріпаку озимого, пшениці.
Гусениці совок відносяться до небезпечних шкідників, які вражають плодові дерева та городні та польові культури, знижуючи їх урожайність та захисні функції.
Совки — єдине сімейство комах, у якого до гарного зорового сприйняття природою передбачена здатність до ехолокації (уловлюють ультразвук до 150 кГц).
Гусениці більшу частину життя проводять у ґрунті, підгризаючи у рослин коріння або об’їдаючи у них надземні частини біля самої поверхні ґрунту.
Живляться листям і коренеплодами, проробляючи в них порожнини (дупла) неправильної форми, не пошкоджуючи шкірки.
Велике значення мають ранні та стислі терміни посіву просапних культур, забезпечення оптимальної густоти рослин, умов їх зростання та розвитку.
Такі посіви менше заселяються совками. У період відкладання яєць, а також під час лялькування підгризаючих совок ефективно розпушування міжрядь просапних та овочевих культур із присипанням бур’янів у лавах.
Для зменшення шкоди, що завдається совками, необхідно використовувати комплекс профілактичних заходів:
- протягом весняного та літнього сезону ґрунт у ділянці приствольного кола періодично рихлять і очищають від бур’янів шляхом розпушування ґрунту;
- розпушування міжрядь овочевих культур;
- знищення бур’янів;
- регулярні поливи;
- своєчасне обприскування рослин дозволеними фосфорорганічними сполуками, піретроїдами та іншими інсектицидами;
- після збирання врожаю овочевих культур проводити глибоке осіннє перекопування ґрунту, вибирати та знищувати лялечки совки.
Ефективним заходом обмеження чисельності гусениць у період є також випуск трихограми.