У середині квітня 2023 року Польща, а слідом Угорщина, Словаччина та Румунія одноосібними рішеннями заблокували імпорт і транзит української агропродукції до своїх країн, мотивуючи тим, що значна частина зерна залишалася в сусідніх з Україною країнах і знижувала ціни на внутрішньому ринку.
Україна експортує продукцію через сухопутний кордон з ЄС у зв’язку з тим, що морський експорт ускладнився в результаті повномасштабного вторгнення росії.
Зерно та інша сільгосппродукція повинна була іти транзитом через ЄС в інші ринки держави, але в той час частина фактично залишається на ЄС.
В Польщі навіть почали розслідування: будуть перевіряти факти підробки документів.
Спільні з Україною країни ЄС заявили про дестабілізацію внутрішнього аграрного ринку із-за сільгосппродукції з України, яка повинна іти транзитом у третю країну, але часто залишалася всередині країни.
Із-за цього місцеві аграрії втрачають свій прибуток, оскільки ціни на зерно знижуються.
Мінагрополітики України стверджує, що рішення польської сторони протистує домовленостям. Зокрема, за тиждень до заборони країни погодили, що 4 культури — пшениця, кукурудза, насіння соняшника та рапсу — до 1 липня 2023 року будуть транзитом слідувати через Польщу.
Міністерство зазначило, що українські агровиробники очікують на конструктивний діалог для ухвалення узгодженого рішення.
А розв’язання питань “односторонніми кардинальними діями” не прискорить позитивне вирішення ситуації.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу, тому що торговельна політика є виключною компетенцією ЄС. Там заявили, що очікують детальної інформації від Польщі та Угорщини про причини заборони.
Єврокомісія готує постанову, що заборонить імпорт кукурудзи, пшениці, ріпаку та насіння соняшнику в Польщу, Болгарію, Угорщину та Словаччину.
Ці країни вже погодилися скасувати заборону на імпорт українських товарів в обмін на ембарго.
Зараз Єврокомісія чекає на конкретні дії урядів, щоб уникнути паралельного застосування заборон.
Крім цього, фермери з п’яти країн отримають підтримку в 100 млн євро, з яких майже 40 млн євро підуть польським фермерам.
Накопичення фур для конвою у Польщі загрожує зупинкою руху через кордон.