У північних районах Болгарії продовжуються акції протесту хліборобів, які наполягають на припиненні постачання пшениці та соняшника з України, що робить неконкурентоспроможною болгарську продукцію.
На знак протесту близько 50 одиниць сільськогосподарської техніки ненадовго заблокували головну дорогу Русе-Плєвен. Вони вимагають, щоб усі болгарські депутати Європейського Парламенту захищали інтереси фермерів у Брюсселі.
Протестувальники склали ноту протесту, адресовану міністру сільського господарства, в якій скаржаться на переповнені зерносховища та неможливість розплатитися з контрагентами.
До хліборобів приєдналися продавці сільськогосподарської техніки, попит на яку також різко впав.
Болгарські аграрії стверджують, що українське зерно не відповідає стандартам ЄС із сільськогосподарського виробництва та не обробляється відповідними хімікатами та добривами.
Протест оголошений безстроковим і має мирний характер. У міністерстві сільського господарства заявили, що «підтримують діалог і працюють над подоланням складнощів, пов’язаних із зовнішньоекономічними факторами».
Координатор протестуючих, голова сільськогосподарського кооперативу у селі Олександрове Димитар Димитров заявив, що акція протесту робиться для того, щоб болгарські виробники не втратили субсидії, на які вони мають право від ЄС.
Зі схожою проблемою зіткнулися і аграрії Словаччини, Угорщини та Польщі. Так, у середині лютого польські фермери перекрили пункт пропуску на кордоні з Україною через ввезення українського зерна.
У протесті взяли участь близько 50 фермерів, аграрії заявили, що низькі ціни на українське продовольство завдають їм збитків.
Наразі влада країни має намір повернути мита на українську сільгосппродукцію.
Раніше, наприкінці січня, єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський повідомив, що у 2022 році з України до країн Євросоюзу (ЄС) імпортували понад 10 млн т зерна, що у два з половиною рази більше за постачання позаминулого року.
При цьому до Польщі завезли 2,1 млн т — у 54 рази більше, ніж роком раніше.
У вісім разів зріс імпорт ріпаку, утричі — насіння та олій.
Найбільше експортувалося до Польщі ($6,6 млрд) та Румунії ($3,8 млрд).
Зараз ринок зернових у Болгарії обвалився, а склади виробників переповнені непроданим зерном.