Зростання торгівлі агропродукцією між Україною та ЄС - Агролига

У 2022 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною та Європейським Союзом зросла до 16,5 млрд дол.

Це найвищий показник за дії угоди про асоціацію, яка на 39% перевищила попередній рекорд 2021 року (11,9 млрд дол.).

Заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Микола Пугачов зазначив, що минулого року позитивне сальдо торгівлі становило 9,7 млрд доларів.

Головними європейськими партнерами для України минулого року були: Польща, Румунія, Іспанія, Нідерланди, Італія, Німеччина та Угорщина.

За словами експерта, на ці країни припадає 77% сумарного українського торговельного обороту агропродовольством із Європейським Союзом.

У 2022 році Україна імпортувала аграрну продукцію з країн-членів ЄС на суму близько 3376 млн дол. – це майже на 17% менше, ніж 2021 року.

Імпорт сільськогосподарської продукції в Україну з ЄС не має такої ж стійкої структури, як експорт.

Найбільше минулого року Україна імпортувала з ЄС напої, переважно алкогольні – на 308 млн дол, також в Україну було імпортовано залишки та відходи, продукти для годування тварин на 291 млн дол.

Різних харчових продуктів, екстрактів та концентратів імпортували на $290 млн. Помітну частку (6%) у вітчизняному імпорті з ЄС у 2022 році знову зайняли молокопродукти, хоча торік їх завезли з-за кордону на 35% менше, ніж у 2021 році — на суму $219 млн.

При цьому визначальним товаром в імпорті є групи виявились різні сири, яких минулого року закупили на $180 млн.

Постачання з Європи тютюну та виробів із нього знизилися порівняно з 2021 роком на 43% — до 217 млн дол. Обсяг поставок на український ринок готових продуктів із зерна становив 207 млн дол.

Минулого року Україна закупила у ЄС м’яса разом із субпродуктами також на 207 млн дол, і як наслідок у вартісній структурі вітчизняного імпорту агропродукції в Україну вперше значні обсяги припали на овочі.

Вони були закуплені на 183 млн. дол. Загалом, згадані групи продуктів зайняли близько 57% у вартісних обсягах імпорту продовольства з Євросоюзу.

Євросоюз в цьому році залишатиметься головним партнером у зовнішній аграрній торгівлі України.

За будь-яких обставин відсутність мит на продукцію з нашої країни, відпрацьовані логістичні маршрути та безальтернативність ЄС для автомобільних та залізничних перевезень сприятимуть посиленню економічної інтеграції між сторонами.