Прогнози на структуру посівних площ у 2023 році - Агролига

Нинішній сезон для аграріїв буде найважчим та найскладнішим за всю історію України. Найбільший виклик повномасштабної війни для українських аграріїв — це заміновані поля.

Якщо у 2021 році у нас посівна площа складала близько 29 млн га, то прогноз на поточний рік буде становити близько 22 млн га.

Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами.

На другому році повномасштабної війни гуманітарне розмінування земель залишається гострою проблемою.

Найбільш забрудненими є деокуповані території Херсонщини, Миколаївщини та Харківщини. У Мінагрополітики прогнозують, що до кінця березня 2023 року на Миколаївщині, Херсонщині, Харківщині можливо очистити та засіяти третину з нині замінованих полів.

Отже, херсонські аграрії зможуть засіяти на звільнених територіях правого берега Дніпра близько 30% площі сільськогосподарських земель.

Попри початок посівної кампанії в Україні, багато аграріїв досі вирішують, які культури будуть сіяти. На вибір впливає три фактори — можливість експорту, доступність добрив та фінансування.

Основні фактори, які будуть впливати на вибір аграріями культур для посіву це:

  1. Можливість експорту — очікування рішень по «зерновому коридору».
  2. Доступність добрив. Цінові тренди змінюються, наразі йде зниження.
  3. Доступність фінансування.

Зараз очікується розгляд Урядом продовження програми «Доступні кредити 5-7-9%», що також вплине на кінцевий результат.

Після того, як всі ці три фактори будуть чітко визначені, агровиробники будуть приймати кінцеві рішення.

Аби отримати прибуток, аграрії будуть змушені замінити посів збиткових культур на більш прибуткові. Це означає, що замість зернових аграрії сіятимуть більше олійних культур — соняшнику, ріпаку, сої та інших культур, які можна продати дорожче за пшеницю.

В той же час весняна посівна вже стартувала у південних областях.

Першими в Україні польові роботи розпочали на Одещині. Посіяно 3,5 тис. га зернових та зернобобових культур з яких 1,5 тис. га ячменю та 2 тис. га гороху.

Також сільгоспвиробники Волинської області розпочали весняно-польові роботи. Під урожай поточного року посіяна 177,7 тис. га озимих зернових культур, серед них пшениця, жито і ячмінь.

Крім того, на площі 50 тис. га посіяно озимий ріпак. Ярими культурами цього року планують засіяти близько 330 тис. га, з них 135 тис. га — це ярі зернові та зернобобові.

Наразі складно прогнозувати цьогорічні валові збори сільськогосподарських культур, які значно залежатимуть від погодно-кліматичних умов під час проведення комплексів польових робіт, а також фінансового і матеріально-технічного забезпечення конкретного сільськогосподарського товаровиробника.

Скорочення внесення добрив, які здорожчали, спровокує зменшення виробництва.