Рада спростила реєстрацію права власності на землю - Агролига

Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт № 7532, який передбачає спрощення нотаріальних та реєстраційних дій під час набуття прав на земельні ділянки.

Законопроєктом передбачається:

  • Встановлення правила, за яким перевірка відповідності набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення не здійснюється під час купівлі земельних ділянок для ведення садівництва площею, що не перевищує 0,25 га, та для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га.
  • Встановлення, що площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які належать на праві спільної сумісної власності подружжю, враховується у загальній площі земельних ділянок лише того з подружжя (колишнього подружжя), за ким зареєстровано право власності.
  • Надання можливості передачі переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення лише на певний строк, а не безстроково, як має місце зараз.
  • Розширити перелік осіб, яким заборонено набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, включивши до нього учасників (акціонерів, членів) або кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб, до яких застосовано санкції.
  • Встановлення, що у разі державної реєстрації набуття права власності на земельну ділянку за суб’єктом переважного права або припинення права оренди землі одночасно проводиться держреєстрація у Державному реєстрі речових прав, без подання відповідної заяви заявником.
  • Поширення норми щодо можливості викупу земельних ділянок державної, комунальної власності особами, які протягом 3 років вирощують на них сади та ягідники, на випадки, коли відповідні насадження будуть висаджені до 2035 року.
  • Система оформлення права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення має застосовуватися в період дії воєнного стану лише тоді, коли Державний земельний кадастр не функціонує протягом 30 робочих днів.
  • Зобов’язати землекористувачів, чиї права зареєстровані районними військовими адміністраціями у відповідних Книгах реєстрації, ініціювати внесення відомостей про такі права до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
  • Відновити проведення земельних торгів щодо передачі в користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності.
  • Врегулювати питання внесення до Державного земельного кадастру відомостей про якісні характеристики угідь, заходи з охорони земель і ґрунтів, обмеження у використанні земель на підставі документації із землеустрою у сфері охорони земель.