Ячмінь – важлива зернова культура. Проте, на жаль, доводиться констатувати варіювання валового виробництва зерна ячменю за роками.
Зрозуміло, що це може бути наслідком двох причин: нестабільності врожайності та посівних площ.
Технологія вирощування ячменю озимого схожа на вирощування пшениці. Існують деякі відмінності, що зумовлені відмінностями у фізіології культур.
Наприклад, ячмінь більш морозостійкий порівняно з озимою пшеницею та житом. Насіння ячменю може проростати вже при 1-2 С. Деякі сорти озимого ячменю можуть витримати зниження температури до -10,-12 С.
Ґрунти, що підходять для обробітку ячменю: чорноземи дерново-підзолисті сірі лісові. Ячмінь має слаборозвинену кореневу систему і слабо засвоює поживні речовини, тому краще вибирати родючі ґрунти вільні від бур’янів.
Для висівки ярого ячменю необхідно використовувати насіннєвий матеріал, що відповідає вимогам стандарту. Весь посівний матеріал потрібно протравлювати. В даний час обробка насіння є одним з основних методів застосування пестицидів, здатних захищати рослини в період проростання та на початкових етапах вегетації.
При цьому застосовувати рекомендується лише оригінальні дозволені препарати. Висівати ячмінь потрібно в стислий термін (за три-п’ять днів) при настанні фізичної стиглості ґрунту.
Такий посів дозволяє ефективно використовувати зимові запаси вологи, внесені добрива, позитивно впливає на кущіння і в результаті на врожайність.
Ярий ячмінь краще за все сіяти в кінці березня. Насіння ячменю досить крупне та важке, маса 1000 зерен — 45-52 г.
Норми висіву в середньому становлять 4 млн/га, тобто 206 кг/га на глибину 4-5 см, а в посушливих умовах — 6-8 см, на важких ґрунтах західних областей 3-4 см.
При запізненні з посівом знижується польова схожість, слабкіше розвивається коренева система рослин, не забезпечується рівномірне кущення, що знижує врожайність та погіршує якість зерна та насіння.
Узагальнені втрати у разі запізнення із посівом ячменю ярого на добу становлять 0,05-0,1 т/га, при весняній посухі – 0,11-0,17 т/га .
Ячмінь краще збирати прямим комбайнуванням. Одна з основних причин втрати насіння ячменю здатність до проростання – травмування зерна при обмолоті. Тому збирати врожай прямим комбайнуванням починають за вологості зерна 14-16%.
Після досягнення повної зрілості біологічний урожай та якість зерна залишаються без істотних змін протягом п’яти-шести днів. Після цього терміну настає перезрілість посіву (перестій).
З кожним днем перестою, залежно від погодних умов, втрачається близько 1% і більше врожаю зерна, знижуються посівні якості насіння.