З кожним роком в Україні спостерігається зростання виробництва олії, що пов’язано з високим та стабільним попитом на світовому ринку.
Цього року також спостерігається зниження обсягів постачання української соняшникової олії на зовнішні ринки.
За перші три місяці 2021/22 року, з вересня по листопад, експорт соняшникової олії з України склав 1,35 млн. тонн, що нижче 1,59 млн. тонн за аналогічний період минулого року, ці показники є мінімальними за останні чотири сезони. Причиною цього називають падіння попиту з боку головних імпортерів – Китаю та Індії.
Основні постачання були в Індію, яка поки що є найбільшим імпортером української олії. Експорт соняшникової олії з Китаю також знизився з 503,5 тис. т минулого року до 252,3 тис. т — у поточному. До 2022 року споживання соняшникової олії в Китаї може зрости до 1 млн тонн.
В умовах рекордного збирання врожаю соняшника відставання експорту соняшникової олії зумовлене ситуацією на ринку, коли внаслідок стримування продажів сировини сільгоспвиробниками знижено обсяги переробки.
Не зважаючи на рекордний урожай у 17 млн т в Україні цього року, соняшникова олія, як і раніше, має велику премію у порівнянні з соєвою олією, яка ще більше розшириться у першій половині 2022 р.
Динаміка експорту проводилася на ключові ринки збуту: Китай (-50%), Індія (-11%), країни ЄС (+28%). Після Індії найбільшим імпортером є Китай, який протягом зазначеного часу різко скоротив закупівлі аж на 50% до 247,1 тис. тонн, з яких 177,8 тис. тонн були відвантажені в листопаді.
Україна є лідером на світовому ринку як вирощування соняшнику, так і ринку виробництва соняшникової олії.
Основними причинами падіння попиту на соняшникову олію стали високі ціни та дефіцит пропозицій на початку сезону, через що покупці надали перевагу дешевшій соєвій олії.
На початку сезону Китай сформував значний запас олії, тому не поспішав продовжити закупівлі в попередньому обсязі. До того ж у КНР конкуренцію соняшниковій олії склала дешевша кукурудзяна олія місцевого виробництва.
Однак, це падіння експорту до Китаю та Індії було частково компенсоване вищим попитом з боку європейських країн. Так, до ЄС у вересні-листопаді цього року вирушило до 366,8 тис. тонн олії (+26,5%).
Закупівельні ціни на соняшник в Україні (без ПДВ) знизилися до кінця тижня до 14700-14900 гривень.
Україні поки що залишається розраховувати на триразове збільшення експорту до Колумбії, у тому числі й олії, саме в цій країні поки що українські товари представлені слабо.
У ході нещодавнього візиту української делегації до Колумбії розглядалося питання експорту продукції птахівництва, ветеринарних препаратів, кормових добавок, кондитерських виробів, алкоголю, квасолі, олії.