Країнам Близького Сходу, таким як Єгипет, Ємен та Ліван, для яких Україна є основним постачальником пшениці, загрожує «катастрофа на катастрофі» через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Витрати ВВП стрімко зростають, а це означає, що люди голодуватимуть, якщо світ не збільшить обсяги гуманітарної допомоги.
Україна разом із Росією поставляють на глобальні ринки близько 30% пшениці та п’яту частину кукурудзи.
Україна займає лідируючі позиції щодо експорту кукурудзи, соняшникової олії та інших продуктів харчування до ЄС. Загалом Україна забезпечує майже 14% на глобальному ринку продовольства.
50% зерна, яке ВВП купує для допомоги 125 млн. бідних людей по всьому світу, виробляється в Україні.
Вже зараз ціни на пшеницю подвоїлися та продовжують зростати. Як ключовий постачальник кукурудзи до Європи та Китаю, Україна минулого року виростила історично максимальний урожай – 42 мільйони тонн.
Втім, зараз основні райони вирощування продовольчих культур в Україні безпосередньо межують із Росією та Білоруссю, де продовжуються бойові дії.
Також у разі продовження війни наша держава не зможе відвантажити на світові ринки законтрактований мінімум 6 млн т пшениці та 15 млн т кукурудзи.
Бойові дії призупинили торгівлю та знищують майбутній урожай. 13,1 мільйона людей у всьому світі голодуватимуть наступного сезону за гіршого сценарію. Головне – зупинити війну.
Крім того, в даний час зростають ціни на добрива, оскільки Росія є важливим постачальником.
«Це серйозна проблема, особливо для найбідніших країн Африки. На відміну від Європи, більшість фермерів не мають можливості витрачати гроші на добрива, хоча це мало б сенс при високих цінах на зерно», — зазначив німецький експерт.
За його оцінкою, відмова від добрив може скоротити врожаї на 20-30 відсотків.
«Російські ВМС блокують доступ до українських портів, чим фактично переривають експорт зерна. Згідно зі звітами, вони не дозволяють вийти в Середземне море приблизно 94 суднам, які перевозять продовольство для світового ринку», — заявила перша заступниця держсекретаря США Венді Шерман на засіданні Ради безпеки ООН.
Роль України у світовій торгівлі продовольством набагато важливіша, адже країна посідає 1 місце за обсягами світового експорту олії з часткою майже 40%.
У розрізі експорту ячменю – 2 місце у світі, а щодо експорту ріпаку та кукурудзи – 3 місце.