Цьогорічна зима сприятлива для озимих - Агролига

Наразі в Україні спостерігається тепла зима. Морози, які періодично фіксуються, короткотривалі, тому не несуть негативного впливу на посіви. Далі все залежатиме, наскільки холодним буде лютий і чи випаде в період зниження температури сніг.

Ситуація сприятлива, тому що ми маємо європейську зиму, і на сьогодні жодних ризиків для озимих культур немає.

Морози, які були в середині місяця, з 11 по 15, найсильнішими спостерігалися на північному сході нашої країни, там було зниження до небезпечних значень для озимої пшениці. Однак ці зниження були короткотривалими, всього 1 день.

Негативний вплив морозів проявляється після того, як спостерігаються такі зниження три та більше днів. Тобто зниження пройшло абсолютно безпечно.

Цього року в Україні спостерігається аномально тепла зима, у порівнянні з кліматичною нормою. У період 1-20 січня в середньому температура була вища на 2,5 градуса за Цельсієм на сході та на 5 градусів – на заході та півдні України.

«Ми маємо зараз абсолютно позитивні середні температури в січні, тому жодних ризиків для озимих немає.

Навпаки, на півдні Одещини спостерігалася температура до 19 градусів. Там дуже пізні посіви, і таке накопичення тепла спричинило відновлення вегетації і навіть фазові зміни.

Тобто, через пізні посіви в зиму рослини увійшли у фазу проростання зерна, що є дуже вразливою фазою.

А тепер за рахунок зимового тепла вони підросли і утворили сходи», – зазначила керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко.

Буде зниження до -5…-10 градусів, але це буде абсолютно безпечно для посівів. Звісно, є негативний фактор від того, що розтанув сніг.

Хоча вся волога від снігу пішла на засвоєння грунту і створення нормальних вологозапасів на весну. Далі доля посівів залежатиме від температури повітря у лютому та наявності снігу.

Історія метеорологічних спостережень показує, що не виключена сувора зима в лютому. Проте, тоді тепла зима компенсується за рахунок заморозків у квітні й травні.