Україна скоротила експорт пшениці на 45% - Агролига

Україна станом на 20 січня з початку поточного маркетингового року (липень 2022 – червень 2023 року) експортувала 9 млн тонн пшениці, що на 45% менше за аналогічний показник агроекспорту минулого року.

Основними причинами такого значного скорочення обсягів експорту цієї культури були зменшення обсягів виробництва пшениці через часткову окупацію територій України та зниження врожайності пшениці.

Влітку 2022 року її зібрали 20,2 млн тонн, що на 37% менше від показника попереднього року; ускладнена логістика при експорті через часткову блокаду українських морських портів російськими військами, неповноцінну роботу «зернового коридору» і все ще низьку пропускну спроможність альтернативних маршрутів.

Також через зміну логістики суттєво змінилася і географія експорту пшениці.

 Якщо до початку війни основними країнами-експортерами були Індонезія, Єгипет та Туреччина, то поточного маркетингового року це Румунія, Іспанія та Туреччина.

Наприкінці 2022 року порти Великої Одеси вже відправили три судна з 80 тисяч тонн пшениці для Ефіопії та Сомалі.

Україна все ще залишається експортним потенціалом пшениці, є перехідні залишки з минулого маркетингового року.

Достатньо запасів і для внутрішнього споживання, що становить близько 7 млн. тонн. Проте ціна все ще залишається низькою на українському ринку, що значно ускладнює подальшу діяльність українських аграріїв.