Дефіцит пшениці в Україні: правда чи фейк - Агролига

Цього року українські аграрії звітують про рекордний урожай пшениці. Як не парадоксально, при цьому борошна та хліба в країні не вистачатиме. Та й та пшениця, що залишиться українцям, буде поганої якості — це переважно зерно, яке зазвичай призначене на корм худобі.

В Україні 2021 року утворився дефіцит пшениці на внутрішньому ринку, що неминуче призведе до зростання цін на хліб.

Цього року рекордних цін досягли не лише світові ціни на газ, вугілля, а й на пшеницю.

Сільське господарство — ризикований бізнес, де багато залежить від примх погоди, а вона цього року не балувала фермерів у різних частинах світу. У таких умовах збільшується попит та необхідність забезпечити власну продовольчу безпеку.

Колишній віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко заявив, що з країни було вивезено близько 80% запасів пшениці, а резерв вугілля досяг історичного мінімуму. Запаси зерна у Державному резерві України знаходяться на критично низькому рівні. Це потенційна загроза національній безпеці держави.

При цьому повідомляється, що 2021 року в Україні зібрано рекордний урожай зернових, зернобобових та олійних – 110 мільйонів тонн. Крім того, цього року було встановлено історичний рекорд урожаю пшениці – 32,8 мільйона тонн.

Це дає надію, що рекордні обсяги зерна буде відправлено на експорт і країна, враховуючи високі ціни на продовольство у світі, заробить багато валюти.

Як повідомив директор асоціації «Мукомоли України» Родіон Рибчинський, у 2022 році ситуація погіршиться. Тому мукомоли будуть змушені додавати до своєї продукції фуражну пшеницю, яка має нижчу якість, ніж продовольча. В іншому випадку докуповувати продовольчу пшеницю на світовому ринку. В результаті хліб буде або нижчою якістю, або дорожчим.

Причиною зростання цін на пшеницю називають несприятливі погодні умови у Європі, США та Канаді. Днями також надійшла інформація про те, що австралійським фермерам дощі серйозно зіпсували врожай, а потім і в Канаді повені затопили частину елеваторів та експортних терміналів, які поки що припинили відвантаження зерна.

Побічно на зростання цін впливає і зростання транспортних витрат, що залежать від цін на енергоресурси. Фермери у всьому світі зіткнулися зі збільшенням витрат на придбання основних ресурсів, включаючи паливо, добрива, насіння та техніку.

Бажання компенсувати понесені витрати змушує виробників у багатьох країнах притримати пшеницю, сподіваючись на подальше зростання цін.

До кінця листопада Україна експортувала більшу частину продовольчої пшениці нового врожаю. Такими темпами і за такої кон’юнктури ринку Україні доведеться скоро, продавши все, імпортувати дорогу пшеницю, незважаючи на власний непоганий урожай цього року.