В умовах кризи український бізнес оптимізує витрати, це часто відбувається за рахунок зарплат.

Так, у більшості професійних сфер у травні продовжується зниження зарплат.

Українські компанії озвучують, що в умовах війни одним із головних завдань для них є утримання та підтримка діючих працівників. Однак більшість із працюючих підприємств та організацій не мають можливості платити працівникам заробітні плати на довоєнному рівні. Новим працівникам, яких наймають компанії, пропонують зарплати також нижчі, ніж це було до війни.

Аналіз бази актуальних вакансій на кадровому порталі, що у травні у більшості професійних сфер продовжується зниження заробітних плат.

За винятком кількох професійних сфер:

  • У сфері автомобільного бізнесу, незважаючи на те, що падіння зарплат з початку війни сталося більш ніж на 50%, у травні середня зарплата у відкритих вакансіях дещо підвищилася з 11 000 грн. (у квітні) до 14 500 грн. (у травні).
  • У сфері виробництва та сільського господарства середня зарплата зросла із 13 300 грн (у квітні) до 16 600 грн (у травні).
  • Медики та фармацевти входять до найбільш затребуваних фахівців, у травні середня заробітна плата у відкритих вакансіях для них підвищилася з 14 900 грн (у квітні) до 18 200 грн (у травні).

Позитивна динаміка середньої зарплати спостерігається у таких сферах: бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства.

Цим спеціалістам у травні пропонують 19 800 грн. на відміну від квітня, коли пропонували в середньому 17 500 грн.

Підвищилися середні зарплати у відкритих вакансіях для HR (з 15 000 грн у квітні до 29 700 грн у травні), у сфері маркетингу, реклами та PR (з 26 600 грн у квітні до 30 800 грн у травні). Відчутно збільшилися запропоновані зарплати для директорів та керівників (з 63 200 грн у квітні до 86 100 грн у травні).