В Україні очікується дефіцит потужностей для зберігання зерна - Агролига

Через знищення інфраструктури для зберігання та тимчасової окупації у нас із 75 млн т потужностей для зберігання залишилося у розпорядженні зерносховищ лише близько 60 млн т.

До кінця жовтня дефіцит потужностей для зберігання зерна становитиме 10−15 млн т», – сказав заступник міністра аграрної політики та продовольства Маркіян Дмитрасевич.

Після початку повномасштабної війни Україні вдалось експортувати лише 5,2 млн тонн продукції, у той час як до 24 лютого щомісячний експорт становив 5–6 млн тонн. Крім того, з очікуваного врожаю понад 60 млн тонн необхідно буде експортувати 30–40 млн тонн.

За словами заступника міністра, зараз розглядаються два пріоритетних проєкти, які можуть допомогти налагодити експорт українського зерна.

Перший із них – проєкт міжнародного фонду для придбання сільськогосподарської продукції в українських фермерів із подальшим експортом.

Очікується, що це дозволить аграріям отримати необхідний поточний капітал для посівних та збиральних кампаній сезонів цього та наступного років.

«Другий проєкт – будівництво перевантажувальних транскордонних терміналів для зернових культур та рослинних олій.
Їхня основна ідея – перетин кордону продукцією через зернові конвеєри та трубопроводи для олій», – розповів Дмитрасевич.

Він підкреслив, що за неможливості реалізувати свою продукцію, а відповідно – за відсутності обігових коштів, високих цін на пальне, добрива та логістику, – українські фермери не зможуть працювати над новим врожаєм.

За результатами 2021/2022 мр в Україні можуть сформуватися перехідні залишки зернових та олійних культур на рівні 25 млн т, що в 4,2 раза перевищує показник попереднього сезону.

Водночас в Мінагрополітики готують додаткові потужності зі зберігання зернових. Країни ЄС можуть надати Україні тимчасові зерносховища – мобільні елеваторні банки та рукави.