Новости

В Україні очікується скорочення посівних площ під олійні на користь зернових

скорочення посівних площ

В останньому довоєнному році Україна зібрала врожай у 106 млн тонн. Такі чи навіть порівнянні цифри будуть неактуальні ще кілька років.
Консенсусний експертний прогноз урожаю поточного року становить 55 млн тонн.

До вторгнення рф в Україну на частку зернових і олійних культур припадало 63% і 37%  відповідно.

Зі зміною рентабельності посівів у 2022-2023 рр., що пов’язано зі зміною цін на внутрішньому ринку та собівартістю продукції у воєнний час, площі під олійними скоротяться до 35% на користь зернових.

Уточнюється, що до вторгнення рф частка пшениці, кукурудзи та ячменю становила відповідно 45%, 36% та 16% від загальної посівної площі. Овес та жито займали приблизно по 1%.

Навіть якщо справдиться мінімальний прогноз обсягу врожаю в 55 млн тонн, він може виявитися відмінним результатом порівняно з майбутнім сезоном, перспективи якого починають акуратно аналізувати учасники ринку.

Скорочення посівних площ на тлі зменшення інтенсивності виробництва можуть генерувати обсяг врожаю, який був актуальний 10-15 років тому — 46 млн тонн або навіть менше.

Наступного року найдраматичніше зниження площ відбудеться під кукурудзою, прогнозують учасники ринку. Ця культура дорога у виробництві та доопрацюванні, зберіганні, а ціни на кукурудзу залишають бажати кращого.

При цьому технічні культури виглядають відносно привабливо за ціною, що забезпечить їм місце на полі.

Ще один чинник, який змінює перелік культур на українських полях та впливає на економіку України — перспективи експорту.

Сухопутні західні кордони продовжують відігравати важливу і часом ключову роль у зовнішній аграрній торгівлі навіть після відкриття портів, що формує крен у географічній структурі експорту.

Основними ринками збуту української агропродукції останніми роками були чотири регіони: країни Азії, Європейського Союзу, Африки та СНД.

У 2022 році спостерігається зростання вітчизняного агропродовольчого експорту лише до Євросоюзу, який випередив багаторічного лідера — Азію.

Хороша новина у тому, що обсяги експорту відновлюються. Так, за даними Державної митної служби, експорт продукції АПК у січні-серпні 2022 року склав $13,56 млрд.
Це на $1,579 млрд — тобто на 10% — менше за відповідний показник за вісім місяців 2021 року. Частка агропроду в загальному експорті становить близько 47%.

У вересні за рахунок активізації морської торгівлі аграрний експорт ще більше розігнався і досяг довоєнних 7 млн тонн. На аграрні категорії у зовнішній торгівлі припало 62% вартості та 71% обсягу експорту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.