Введення продуктових талонів в Україні - Агролига

В Україні ціни на сир і продукти харчування за рік зросли на 11,8%, зростання цін на оброблені продовольчі товари склало 13%. Така ситуація активізувала дискусії щодо того, чи слід підтримувати населення і як саме це краще робити.

Темпи інфляції сповільнилися, оскільки у листопаді подорожчання у річному вимірі становило 10,3%.

2022 рік обіцяє нагадати жителям України забуте слово «талони».

Влада країни розглядає введення талонної системи як спосіб допомоги незаможним верствам населення.

В Офісі президента серйозно розглядають варіант запровадження в Україні спеціальних карток на отримання продуктів для найменш заможних та вразливих верств населення. Причина – різке подорожчання продуктів, яке, за прогнозами, продовжиться у 2022 році.

Обговорювані сьогодні продуктові талони не мають нічого спільного з радянськими продуктовими талонами. Це цільова дотація, яку людина може витратити лише на продукти харчування.

Зростання цін насамперед на продукти харчування стане однією з головних проблем українців у 2022 році.

Кабмін в останніх числах грудня вже запровадив державне регулювання цін на батон та олію, обмежив вартість газу для виробників соціальних продуктів (борошно, молоко, хліб, яйця, куряче м’ясо).

Зростання цін на нафту та газ призводить до підвищення цін на цукор, кукурудзу та частину рослинних олій. А це спричиняє збільшення вартості інших продуктів непрямим чином.

МВФ вважає Україну найбіднішою державою Європи. Ще б пак, лише один відсоток населення України відносить себе до середнього класу, а 67 % вважають себе нездатними забезпечити для власних потреб найнеобхідніше. Незабаром, схоже, статистика зіпсується ще, бо дорожчає один із стратегічних продуктів.

Варіант «продуктових чеків» розглядають через те, що адресна допомога нужденним завжди ефективніша, ніж загальне регулювання. Коли держава втручається в роботу ринку лише точково, і бізнес, і бюджет зазнають менших втрат. Слід зазначити, що ідея адресної підтримки виникла ще восени 2021 року.

Продуктові талони добре відомі українцям, які змусили дев’яності: в останні роки існування Радянського Союзу інфляція виявилася «у всій красі» і по талонах видавали м’ясо, ковбасу, олію, крупи, чай, цукор, мило, сірники, цигарки.

Талони на продукти будуть доступні у спеціальному додатку.

Проте жителі України виступають проти таких нововведень, оскільки не всі верстви населення, які в теорії мають отримати продуктові чеки, користуються смартфонами.

Ймовірно, ці карти будуть схожі на «Карту киянина» та картки «єПідтримка» (1000 гривень за вакцинацію), які вже діють в Україні.

Радник президента вважає, що це можна зробити такими шляхами:

  • надати субсидії на оплату ЖКГ;
  • через систему «Дія»;
  • прямими платежами, які можна витратити лише з придбання продуктів.

Жодних конкретних механізмів поки що не розробляється, йде спільна дискусія, яким чином це можна залучити.