Землі для придбання юридичними особами у 2022 році - Агролига

В Україні 42 млн га аграрних угідь. На переважну частину 41 млн га  з 2002 року до 1 липня 2021 року поширювалася дія мораторію на продаж.

Дві третини останніх 27 млн га це земельні ділянки (паї), розподілені у 1990-х роках серед 6,9 млн працівників колгоспів та колгоспних пенсіонерів. Саме цю землю тепер можна продавати і купувати. Під забороною купівлі-продажу залишаються державні та комунальні сільськогосподарські землі.

Закон про відкриття ринку землі стосується тих ділянок сільгосп призначення, продаж яких було заборонено мораторієм.

Це земля для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та ділянки, які виділені власникам земельних паїв після розформування колгоспів для ведення особистого селянського господарства.

З набранням чинності новим законом:

  • покупець перевірятиметься на предмет можливості придбання ним землі у певних розмірах. Порядок такої перевірки має затвердити Кабінет Міністрів;
  • купівля буде можлива лише у безготівковій формі, для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку;
  • повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів на купівлю землі.

Продавати та купувати землю можуть на початку (до 2024 року) лише фізичні особи (в т.ч і ФОП). З 1 січня 2024 року на ринок сільськогосподарської землі приєднаються юридичні особи. Водночас, Закон не зобов’язує юридичних осіб, яким належать земельні ділянки, придбані до 01.07.2021 продавати такі землі.

З 1 липня 2021 року землю купували лише фізичні особи, які є громадянами України. Максимальний розмір 100 га на особу (у першому читанні пропонувалося продавати до 10 тис. га одному покупцю).

З 1 січня 2024 року поряд із фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи з українською структурою власності, територіальні громади та держава. При цьому максимальний розмір покупки може становити 10 тис. га.

Іноземці зможуть купувати землю лише у разі позитивного голосування на всеукраїнському референдумі. Цю норму було внесено до другого читання закону, дату проведення референдуму  поки що не відомо.

Ціна землі формуватиметься ринком за домовленістю сторін договору купівлі-продажу. Але для того, щоб на початковому етапі функціонування ринку землю не намагалися скупити дуже дешево, в законі прописано одну вимогу щодо ціни до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок, виділених раніше як паїв, не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Юридичні особи можуть купувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі:

  • придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, інших цивільно-правових угод;
  • внесення земельних ділянок його засновниками до статутного фонду;
  • прийняття спадщини;
  • виникнення інших підстав, передбачених законом.

Деякі фахівці вважають, що через два роки, коли кількість покупців поповнять юридичні особи, куплений зараз земельний наділ можна буде продати на 25% дорожче. Земельний наділ також можна здавати й у найм. На сьогоднішній день фермери готові орендувати землю від $100/га  на півдні України до $200/га на півночі.

Перед придбанням сільськогосподарської ділянки юридична особа має провести аналіз та з’ясувати спосіб отримання права на земельну ділянку громадянином.