Засіяти поле чи город зерновими чи іншими сільськогосподарськими культурами можна за допомогою навісного устаткування трактора – сівалки.
Розрізняють сівалки двох типів – зернові сівалки та овочеві. Кріпляться вони позаду трактора.
Сівалка – одна з найдавніших землеробських машин, що використовується людиною для посіву насіння в ґрунт.
Застосування сівалки дозволяє скоротити витрати посівного матеріалу до 30%, а також досягти значної економії часу та праці.
Сівалки поділяються на 3 категорії: зернові, універсальні зернові та універсальні просапні.
Призначення зернових сівалок – посів насіння різних сільськогосподарських культур технологічними рядами. Під час роботи додаткові механізми сівалки закладають у землю на задану глибину та добрива у вигляді гранул мінерального складу.
Працюють зазвичай сівалки в одному агрегаті з тракторами тягового класу щонайменше 0,9. Коли в агрегаті використовуються відразу кілька сівалок або одна з широким захватом, цей клас трактора повинен відповідати значенню від 3 до 5.
У конструкцію зернової сівалки входить:
- насіннєвий бункер, призначений для зберігання зерна, яке сіятимуть;
- елемент, що подає насіння;
- сошник, що застосовується для створення борозен;
- елементи, які засипають борозни і розрівнюють ґрунт.
Сучасна зернова сівалка показує відмінні результати, тому що здатна працювати навіть з погано обробленим або зовсім необробленим ґрунтом. Яскравим прикладом сівалок є Planter-3.6, Planter-5.4.
Зернова сівалка – це приклад сучасного обладнання та використання інноваційних технологій у такій традиційній для людини сфері, як сільське господарство.
В наш час більш популярними являються універсальні зернові сівалки, які можуть застосовуватися для посіву різних культур.
Універсальна сівалка – причіпна машина, яка призначена для рядового посіву насіння зернових, зернобобових та інших культур, насіння яких близьке за розміром та нормами висіву до зернових.
Рама сівалки спирається на два пневматичні колеса, третя точка опори – сережки трактора. На рамі монтуються всі вузли та механізми сівалки. Ящики для насіння виготовляються з листової сталі, вони частіше мають два відділення (для насіння та гранульованих мінеральних добрив).
Універсальні сівалки працюють як і з овочами, так і з зерновими культурами, їх можна підлаштувати під різний посівний матеріал, використовуючи калібратор.
До таких сівалок відносять:
- Planter 3.6 (СЗМ 3.6);
- Planter 4V;
- Planter 5.4 (СЗМ 5.4);
- Planter 6V.
Завдяки унікальному набору технічних характеристик універсальна зернова сівалка Planter в Україні по праву вважається посівним агрегатом, що найбільше продається.
Якщо говорити окремо про просапні сівалки, то таку назву вони отримали за допомогу в засіванні просапних культур (буряк, соя, кукурудза тощо). В основному такі пристрої мають вигляд навісної сільськогосподарської машини.
Просапні сівалки відрізняються від аналогічних пристроїв інших видів своєю масивністю. У зв’язку з цим фактом, як правило, її кріплять до тракторів.
Цей агрегат часто застосовують на різних фермерствах, які спеціалізуються на вирощуванні просапних культур.
Будь-яка просапна сівалка є рамою на колесах із закріпленими на ній робочими секціями на 6, 8, 12, 16, 24 або 36 рядків. Така конструкція дозволяє підлаштувати кожен сегмент під рельєф ґрунту, витримувати глибину посіву, змінювати рядність агрегату, ширину міжрядь та економити час роботи.
Кількість секцій має корелюватися з кількістю рядків, які рекомендують використовувати при посіві кожного сорту або гібриду.
Робота сівалки здійснюється за рахунок спеціального бортового приладу, він веде облік оброблених гектарів, чітко визначає відстань між насінням, веде відлік кількості насіння.
Одночасно при посіві насіння можна і внести добрива, така функція є у всіх просапних сівалок.
Найбільш відомими просапними сівалками є Planter-6 (СУПН-6), Planter-6 М (УПС-6, Веста-6), Planter-8 (СУПН 8) та Planter-8 (УПС-8, Веста-8).
Отже, можна дійти висновку, що сівалки можуть відрізнятися способом агрегатування: бути причіпними або начіпними.
Причіпним найчастіше є обладнання для посіву зернових рослин, так, як це дає можливість скласти агрегат з декількох сівалок і тим самим збільшити ширину захоплення посівної площі.
Навісні сівалки зазвичай використовуються при обробці невеликих ділянок технічних або овочевих культур.