У 2023 році діятиме мінімальне податкове зобов’язання за земельний пай - Агролига

З 1 січня 2023 року в Україні діятиме нова форма декларації про доходи та майновий стан, що відповідатиме змінам до Податкового Кодексу, ухваленим парламентом 30 листопада 2021 року.
Селяни та фермери сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання за пай.

Наразі в Україні близько 30 % орендованих земель перебувають у «сірій» оренді – використовуються аграріями неофіційно, а розрахунок із власником паю відбувається готівкою чи у натуральній формі (наприклад, зерном). Це дозволяло таким «орендарям» економити на податках до місцевого бюджету.

Із введенням мінімального податкового  зобов’язання власнику паю, що офіційно не переданий в оренду, доведеться сплачувати в середньому 1,5 тис грн у бюджет громади, тобто за середньостатистичний пай потрібно буде викласти близько 6 тис грн.

Зміни до кодексу мають зменшити бюджетні втрати через ухилення від оподаткування.

Мета мінімального податкового зобов’язання – виведення з тіні сільськогосподарської діяльності.
Його платитимуть землевласники та землекористувачі, що сплачують з одного гектара податків менше 5% від грошової оцінки землі.

Не оподатковуються протягом 2022 і 2023 років паї на тимчасово окупованих територіях, територіях де велися чи ведуться бойові дії, ділянки, засмічені вибухонебезпечними предметами або на яких розміщені фортифікаційні споруди. Відповідний закон Верховна Рада України ухвалила 15 березня 2022 року.

Що входить у розрахунок мінімального податкового зобов’язання:

  • податок на землю;
  • податок з доходу за продаж урожаю, вирощеного на відповідній ділянці;
  • податок на доходи фізичних осіб;
  • військовий збір із зарплати найманих працівників.

Якщо сплачена сума з гектара землі менша за мінімальне податкове зобов’язання, різницю потрібно буде доплатити до бюджету.

Якщо земельний пай в оренді, і договір оренди укладено та зареєстровано в установленому законом порядку, мінімальне податкове зобов’язання сплачуватиме орендар.