Більшість українських агропідприємств досі не отримали відшкодування експортного ПДВ - Агролига

На сьогодні більшість агропідприємств досі не отримали відшкодування навіть за лютий 2022 року, а дехто все ще очікує на відшкодування і за січень.

Тобто, загалом аграрії все ще очікують відшкодування ПДВ за 5 місяців. Наразі на виконанні Держказначейства перебуває ПДВ до відшкодування на суму близько 900 млн гривень.

Такий стан справ має негативний вплив на економіку країни в цілому, адже механізм відшкодування ПДВ стримує її розвиток, та на ціни агропродукції і доходи аграріїв, зокрема. 

Наслідком невідшкодування ПДВ є відсутність значної частини обігових коштів, на які могли б розраховувати аграрії. 

Без отримання додаткових надходжень у вигляді повернення експортного ПДВ, аграрії не матимуть коштів для проведення збирання врожаю, виплати орендної плати власникам земельних паїв та посіву культур під урожай наступного року. 

Аграрний сектор на сьогодні працює на межі рентабельності. Проблеми з логістикою, занизькі закупівельні ціни (варто відмітити, що нормальне функціонування механізму відшкодування ПДВ напряму впливає на закупівельні ціни на внутрішньому ринку) та ряд інших проблем, які виникли у зв’язку з початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, не дають можливості поповнити власні обігові кошти аграріїв.

 Тому фінансова підтримка, зокрема, і повне та вчасне відшкодування ПДВ є важливим фактором для продовження безперебійного функціонування аграрного сектору.

Варто зазначити, що ПДВ на імпорт та закупівлю ресурсів сплачується в повній мірі. У той час як зробити взаємозалік зі сформованим ПДВ кредитом неможливо.

Фактично, держава створює бар’єри для інвестицій і створення нових робочих місць, адже з оплачених коштів формується ПДВ кредит, який мав би враховуватися при розрахунку ПДВ і відшкодуванні.

Незважаючи на всі труднощі, для проведення посівної озимих культур аграрії вже проінвестували наявні кошти. І варто зазначити, що ПДВ на імпорт та закупівлю ресурсів сплачується в повній мірі, в той час як зробити взаємозалік зі сформованим ПДВ кредитом неможливо.

Якщо ситуація з відшкодуванням ПДВ експортерам найближчим часом не зміниться, то і без того складне становище аграріїв погіршиться.

Але такий стан справ вплине не тільки на фінансові показники аграрних підприємств, але і на державний бюджет, адже надходження ПДВ зменшаться через «нетиповий експорт».