Щоб виростити та зібрати багатий урожай, потрібно витратити чимало зусиль. Важливий етап у вирощуванні сільськогосподарських культур — боронування, яке вирівнює поверхню поля, покращує аерацію ґрунту, оберігаючи його від висихання, та знищує бур’яни.
Борони — це сільськогосподарське обладнання, яке використовується для обробки ґрунту: розпушування, вирівнювання, усунення верхньої кірки, видалення бур’янів.
Сучасні борони дозволяють вирішити низку завдань:
- Створити оптимальну структуру ґрунту.
- Усунути бур’яни та залишки попередньої культури.
- Змішати залишки рослин для розкладання та активізації ґрунтової мікрофлори.
- Насичення ґрунту киснем та вологою.
Вагомою перевагою шлейф-борони є можливість роботи за різними технологіями ґрунтообробки, тобто на полях із наявними пожнивними залишками на поверхні. Цей вид сільськогосподарських знарядь добре працює і за традиційної, і за мінімальної технології ґрунтообробки.
Стандарти якості роботи борон контролюються сільськогосподарськими вимогами. Основними з них є:
- Чітка відповідність глибини обробітку ґрунту заданим параметрам;
- Нерівномірність глибини має становити не більше ±1 см;
- Повне знищення бур’янів;
- Мінімум пошкоджених культурних рослин – не більше ніж 3%.
Боронувати ґрунт починають навесні, це робиться для закриття вологи. У боронуванні важливо дотримуватись певних термінів. Від них залежить якість ґрунту. Якщо запізнитися з термінами, рілля втратить багато вологи, може утворитися кірка і комковатість ґрунту.
Шлейфова гідравлічна борона (БГШ-9, БГШ-12, БГШ-16) – причіпна борона, що складається для виконання наступних робіт:
- Підготовка ріллі до посівних робіт і обробка парів;
- Весняне закриття вологи на полях;
- Вичісування бур’янів на ниткоподібній стадії розвитку;
- Закладення мінеральних добрив, після внесення їх у ґрунт;
- Довсходове та післясходове боронування посівів;
- Знищення сходів бур’яну;
- Вирівнювання полів та розпушування ґрунту для руйнування капілярів після основної обробки.
Борона забезпечує якість роботи при вологості ґрунту від 13% до 27%. На полі допускається наявність пожнивних залишків (розкиданої подрібненої соломи зернових та високостеблових культур).
Борона гідравлічна зубна БГЗ-14 призначена для проведення агротехнічних операцій — боронування. Використовується на виконанні розпушування ґрунту (розтин вологи) при традиційному методі обробки та оснащений 14 зубчастими боронами.
Гідрофікована, агрегатується з тракторами потужністю не менше 80 к.с., проста в експлуатації наводиться в робочий стан одним механізатором. Борони можуть застосовуватися весь польовий сезон – від ранньої весни до пізньої осені.
У транспортному положенні борона безперешкодно переміщається дорогами загального призначення без застосування додаткових транспортних засобів.
Працює зубна борона дуже просто – передньою частиною ребра розрізається ґрунт, а бічні частини зубця його перемішують, руйнуючи великі грудки.
Якщо зубці мають квадратний перетин — то на ньому є косий зріз, який спрямований у протилежний від напрямку руху бік, завдяки чому зубець максимально глибоко занурюється в землю.
Робочі елементи зубного інструменту працюють як двогранні клини: передньою частиною розколюють шматки ґрунту, а задня частина в цей час змінює, розсуває та перемішує частинки землі, руйнуючи великі грудки. Як правило, зубні інструменти мають жорстку шарнірну раму.