Експорт продовольчих товарів. Українсько-китайське партнерство - Агролига

Українсько-китайське партнерство розпочалося майже 30 років тому з підписанням угоди між урядом України та урядом КНР про торгівельно-економічне співробітництво у 1992 році. За перші два місяці 2021 року Україна експортувала до Китаю продукції більш ніж на 1 мільярд доларів.

Китай став одним із основних ринків для українських товарів.

За останні 20 років товарообіг між країнами виріс у 10 разів. Особливо зацікавлені агроекспортери, які розуміють, що у Китаї є і потенціал для зростання, і великі гроші.

Зараз на торгівлю з Китаєм припадає 10,9% ВВП та 15,1% загального зовнішньоторгівельного обороту, тоді як 20 років тому ці частки становили 1,9% та 2,3% відповідно.

Китай – це перший торгівельний партнер з агропродукції для України. Фактично близько 15 %  всього українського аграрного експорту цього року їде в КНР.

У 2021 році українсько-китайська торгівля продовжує зростати та розвиватися. За 10 місяців 2021 року експорт українських товарів виріс на 20% і становив 12% усього українського експорту. Найбільше зростання відбулося по м’ясу та їстівних субпродуктах — 164%, по зерну зростання склало 46%, по овочам — 25%.

Україна та Китай мають багато точок торгівельного дотику за низкою позицій: кукурудза, пшениця, соняшникова олія, соя, шрот, яловичина, продукція птахівництва (курятина і яйця), мед, фрукти.

За підсумками першого півріччя 2021 року, Китай зберіг за собою статус найбільшого торгового партнера України. Двосторонній товарообіг досяг 8,85 млрд доларів США, що становить 14,6 %  від загального обсягу української зовнішньої торгівлі.

Україна намагається поглиблювати партнерство із китайською стороною. Причому самі китайці дивляться на це з оптимізмом. За прогнозами Лю Цзюня, до 2024 року торгівельний оборот між країнами досягне $20 млрд на рік.

Сьогодні Китай є лідером за кількістю товарних позицій, за якими ведеться робота щодо відкриття ринків для українських виробників. У цьому переліку – борошно, риба та рибопродукти, яйця та яєчні продукти, пшениця, рапс, яблука, лохина, м’ясо птиці, горох, квасоля, черешня, корми для домашніх тварин та інші.

За 11 місяців 2021 року Україна експортувала агропродовольчу продукцію на суму 24,4 млрд дол., що перевищує рекорд 2020 року в 22,2 млрд дол. за цілий рік.

Щоб збільшити український експорт до Китаю, необхідно ідентифікувати найбільш перспективні для цього товари. Перспективність товарів варто визначати за двома ознаками. Перша — наявність відносних переваг в України та їх відсутність у КНР. Друга — наявність значного потенціалу для нарощування експорту.

Втім, прогрес в українсько-китайських відносинах таки є. Наприкінці червня 2021 року Україна та Китай підписали міжурядову угоду, яка передбачає розширення співпраці двох країн та сприяння реалізації спільних інвестиційних проектів.