Збільшення імпорту та експорту добрив на Україні - Агролига

Україна експортує добрива за демпінговими цінами, а імпортує за світовими. Добрива зростають у ціні, що змушує аграріїв шукати опції за кордоном.

Частка імпортного товару на українському ринку постійно зростає.

Експорт азотних добрив з України у листопаді поточного року становив  105 тис. т на загальну суму $62 млн.

Цього сезону Україна очікує врожай зернових та олійних культур обсягом 105-108 млн тонн. Виходячи з цих даних, експорт продукції з України становитиме близько 70 млн. тонн.

Постачання азотних добрив з України у звітному місяці здійснювалося до Румунії, Болгарії, Аргентини, Італії, Угорщини та низки інших країн. Зокрема, було відвантажено 63 тис. т карбаміду, 25,5 тис. т карбамідо-аміачної суміші (КАС) та 16 тис. т вапняно-аміачної селітри. За цей рік азотні добрива подорожчали втричі, причина – дорогий газ.

Основним постачальником агропродовольчої продукції в Україні традиційно був Європейський Союз – на цей регіон припадає понад половина імпортних постачань на суму $2997 млн.

Держмитниця рапортує, що КАС на зовнішньому ринку продавали по $317/тонна. А на внутрішньому ринку України в цей  час КАС коштував $600/тонна без ПДВ та вище. Експерти вважають, що це може бути свідченням демпінгового експорту дефіцитного товару.

За 9 місяців 2021 року Україна закупила продовольство в Азії – на $1033 млн (18% всього імпорту), у країнах Латинської Америки – на $477 млн ​​(8%).

Минулого місяця  Україна імпортувала 275 тисяч тонн добрив. Витрати на товар становили приблизно 136 мільйонів доларів.

Ці дані значно перевищують показники попередніх місяців. Таке зростання зумовлене подорожчанням продукції на внутрішньому ринку. Окрім того, зараз в Україні фіксують дефіцит азотних добрив через зростання вартості сировини.

Основний обсяг добрив надійшов в Україну з Білорусії, Узбекистану та Росії. Найбільше було імпортовано аміачну селітру – 82 тисячі тонн.

У товарній структурі міжнародної торгівлі агропродукцією у січні-липні 2021 р. найбільше з України експортують:

  • рослинну олію — ​​28,3%;
  • кукурудзу — 28%;
  • пшеницю – 10,2%.

За період січень-липень 2021 р. Китай імпортував українських товарів на $2,4 млрд, Індія — на $947 млн. Водночас Нідерланди імпортували на $908 млн, Іспанія — на $538 млн.

При цьому імпорт азотних добрив до України у листопаді становив 275 тис. т на суму $136 млн. Такий обсяг зумовлений певним дефіцитом азотних добрив на тлі надзвичайно високої вартості основної сировини для їх виробництва та стримування продажів вітчизняними виробниками.

Найбільше Україна імпортувала у листопаді аміачної селітри,безводного аміаку, карбаміду та сульфату амонію. Обсяг імпорту добрив сягає: