Азоту належить провідна роль підвищення врожаю сільськогосподарських культур.
Азотні добрива – азотовмісні речовини, що використовуються для підвищення вмісту азоту у грунті.
Азот є одним з основних елементів, без яких неможливе існування життя, його добрива містять у собі необхідні рослинам азотні сполуки якы необхідні на піщаних та супіщаних ґрунтах.
Азотні добрива посилюють мінералізацію ґрунтової органічної речовини та значно збільшують засвоєння рослинами азоту із ґрунту.
Оцінюючи значення комплексу NPK в сільському господарстві, прийнято відводити азоту роль стимулятора зростання, фосфору — цвітіння, калію — плодоношення.
Крім своєї основної ролі, азот допомагає наростити не лише зелену масу, а й квіти та плоди. Азот підвищує не тільки розмір фруктів і овочів, що вирощуються, але і їх якість.
Для рослин азот дуже важливий. Він міститься в стеблі, гілках і листках. Особливо велика його концентрація в зеленій масі, так як він входить до складу хлорофілу. Більш того, саме нітроген надає листю зелений колір, і за цією ознакою можна визначити його дефіцит.
Якщо рослина має жовтуватий відтінок, це сигналізує про нестачу корисних мікроелементів в ґрунті.
Загалом азот існує у трьох формах: амонійна (аміачна), нітратна та амінна (амідна).
Завдяки чудовій розчинності азотні добрива можна вносити як до сівби, так і під час неї, а також для позакореневого підживлення.
Однак зверніть увагу: амонійна форма легко поглинається ґрунтом, а нітратна інколи переходить у нижні шари ґрунту, що призводить до виключення азоту з процесу живлення.
І ще один важливий момент: ефективність азотних добрив збільшується при достатньому забезпеченні фосфором та калієм.
При роботі з азотними добривами обов’язково дотримуватися інструкції із застосування, дотримуватися рекомендацій та не порушувати дозування.
Другий важливий момент – це наявність закритого, щільного одягу, щоб препарати не потрапили на шкіру та слизову оболонку. Особливо токсичні рідкі азотні добрива: аміак та аміачна вода.
Виробники випускають різні види азотовмісних добрив, у кожного є особливості та терміни застосування.
До списку найпопулярніших входять такі назви:
- аміачна селітра (до 35% азоту);
- карбамід (46% азоту);
- сульфат амонію (20% азоту);
- кальцієва селітра (15,5% азоту);
- натрієва селітра (16% азоту)
Щоб правильно вибрати поживну добавку для тих чи інших завдань, слід знати не тільки те, які азотні добрива бувають взагалі, але також які з них використовуються найчастіше, а також у чому їх переваги та недоліки.
Як показує багаторічна практика, для різних сільгоспкультур необхідно використовувати різні джерела азоту.
В результаті правильного застосування на городі добрива азот допоможе зняти багатий урожай красивих та смачних плодів.
Запам’ятайте, що лише оптимальні дози азотних добрив можуть позитивно позначитися на розвитку та зростанні різних культур, і підживлення потрібно вміти розраховувати, виходячи з відсоткового вмісту азоту в тому чи іншому добриві, а також вносити їх відповідно до типу ґрунту, сезону та виду рослини.