Угорщина виступає з ініціативою відновлення мита та кількісних обмежень на імпорт українських зернових та олійних культур.
Будапешт анонсував заходи для посилення контролю за рухом українського зерна, яке ввозять на територію Угорщини через “коридор солідарності”.
Як заявив міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь, цей крок необхідний для захисту інтересів європейських фермерів, які зазнають збитків внаслідок постачання на місцеві ринки української сільгосппродукції за демпінговими цінами.
Українське сільське господарство, що має повний безмитний статус, почало експортувати великі обсяги птиці, яєць та меду на європейський ринок, що витісняє угорську продукцію з традиційних ринків та знижує ціни реалізації фермерів нижче за рівень виробництва.
Угорщина разом з Польщею, Словаччиною та Румунією зверталися до Єврокомісії з проханням відреагувати та надати підтримку для фермерів.
Міністр ініціює запровадження обов’язкової електронної системи управління дорожнім рухом, через яку відстежуватиметься експорт зернових та олійних культур з України.
Так контролюючі органи зможуть отримувати точне уявлення про кількість зернових та олійних культур, що прибувають до Угорщини, накладати штрафи, а незадекларовані вантажі конфіскувати як заставу.
Водночас Єврокомісія відмовила Угорщині у пропозиції відновити мита на українську сільгосппродукцію, тому зараз країна пропонує принаймні тимчасово запровадити тарифи та кількісні обмеження на імпорт українських зернових та олійних культур, що надходять наземним транспортом.
Для виправлення ситуації прем’єр-міністри Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії та президент Болгарії у спільному листі попросили президента Європейської комісії негайно вжити заходів для вирішення нестійкої ситуації, спричиненої збільшенням імпорту зерна з України.
Крім того, країна продовжить посилити контроль за імпортом, приділяючи особливу увагу транзитним партіям, щоб переконатися, що призначені для транзиту товари дійсно залишають країну.
У Польщі ситуація загострилася настільки, що міністр сільського господарства країни Генрік Ковальчик подав у відставку на тлі кризи із зерном з України.