Ціни на продукти харчування зростають у багатьох країнах світу, проте в Україні вони зростають стрімкими темпами, на сьогодні вони найвищі в Європі.
Антимонопольний комітет України розпочав розслідування причин таких високих цін. Остаточних висновків поки що немає, проте в АМКУ підозрюють змову монополістів.
Соняшникову олію виготовляють з очищеного насіння соняшника. Залежно від типу очищення виділяють 2 типи олії: нерафінована та рафінована.
На світовому ринку вартість олії значно знизилася, проте в Україні її ціна продовжує зростати.
У Чехії олія українського виробництва коштує 35 гривень, а в Україні – понад 60 гривень за літр.
На українських прилавках ціни на олію цього року побили всі рекорди. У порівнянні із травнем 2020 року цей продукт подорожчав на 75,2%. Тільки з початку цього року олія зросла в ціні на 42,7%. Зараз ціна трохи стабілізувалася, і пляшка олії у роздріб коштує близько 60 грн, але в ній навіть менше літра.
У виробника олії є можливість реалізувати свою продукцію або на експорт, або для потреб внутрішнього ринку, залежно від більш привабливої ціни. Тому ціна зростає одночасно як на зовнішніх, так і на внутрішньому ринках.
У наших сусідів – Польщі, Румунії, Франції, а також в інших європейських країнах ціни на соняшникову олію набагато нижчі за українські. Там вона коштує на 26-30% нижче, ніж у нас. З середини 2020 року середня ціна на олію в Україні зросла майже вдвічі: з 34 грн/л до 63 грн/л.
Ціни на соняшникову олію лякали покупців ще навесні. Українці поступово почали виїжджати за кордон і виявили, що олія в європейських супермаркетах продається значно дешевше, ніж в українських. Цінники на олію в Україні ростуть вже більше року.
Для подорожчання соняшникової олії в Україні є низка об’єктивних причин. Насамперед – високі ціни на світових ринках. Справа в тому, що лише 7% виробленої в Україні соняшникової олії йде на внутрішній ринок. Решта 93% – на експорт.
Основний вплив формування цін на соняшникову олію має вартість насіння соняшнику, яке формує понад 80% собівартості олії. Для виробництва 1 т олії необхідно переробити 2,2-2,4 т насіння.
Основна причина того, що ціни на продукти харчування прагнуть вгору — пандемія коронавірусу, яка негативно вплинула на світову економіку.
В Україні практично будь-яке зростання цін можна пояснити двома причинами: девальвація гривні та зростання цін на зовнішніх ринках. І якщо до національної валюти сьогодні не причепишся, то зовнішні ринки завжди під рукою.
Минулого року соняшник коштував 8 грн/кг, а олія — 34 грн/л. Цього сезону насіння соняшнику вартує 20 грн/кг. При такій вартості сировини, олія не може коштувати 26 грн/л, як це було раніше. Але не варто панікувати. Кратного зростання ціни на олію, як і в минулому році, чекати не треба.
Також на ціні соняшникової олії відбився поганий урожай минулого року: минулого сезону зібрали 14,6 млн тонн соняшника, а позаминулого 15,2 млн тонн. Це впливає на баланс доступності насіння для переробки.
Ціна на олію суттєво зросла у всьому світі, просто українські споживачі на це реагують болючіше.
Соняшникова олія дорожчає рік у рік, при цьому вона продовжує залишатися обов’язковою складовою щоденного меню. Цей продукт – найбагатше джерело вітамінів та лінолевої кислоти.