0800 30-50-99(Бесплатно по Украине) info@agro-liga.com

Весняна посівна для аграріїв подорожчає, це стосуватиметься більшості сільгоспвиробників центральних областей України.

Україна опинилася перед серйозною загрозою продовольчої безпеки через рекордні ціни на газ.

Через зростання вартості газу дорожчають  аміачна селітра, карбамід та  КАС 32. Ціна карбаміду зросла протягом тижня на 1000 грн/т до рекордних 32 тис. грн/т, вартість КАС 32 з початку тижня тримається на позначці 26 500 грн/т.

Аміачна селітра продовжує зростати у ціні, зараз її вартість 28 тис. грн/т, що на 2,5 тис. грн/т більше за показник минулого тижня.

Пік цін на азотні добрива може настати у березні 2022 року, на фосфорні добрива – до кінця першого кварталу 2022 року, а на калійні добрива – до кінця поточного року.

Очікувати цінову стабілізацію на ринку міндобрив до квітня-травня 2022 р. не варто, передумов до зниження ціни немає і в короткостроковій перспективі не буде.

Зростання ціни на мінеральні добрива викликає занепокоєння із боку виробників сільськогосподарської продукції. У структурі витрат за виробництво пшениці, мінеральні добрива, як найбільш широко використовувані, займають 35-40%.

Зліт цін цього року знизив купівельну спроможність аграріїв, і поточна вартість калійних та фосфорних добрив видається не цілком обґрунтованою, незважаючи на це, вартість азотних добрив не покриває витрати на виробництво.

Сільгоспвиробники вже поскаржилися в уряд на брак добрив та зростання ціни на них, вимагаючи обмеження експорту або введення мит на хімічну продукцію. Також йшлося про встановлення мінімального обсягу постачання на внутрішній ринок.

У період сівби озимих культур під урожай майбутнього 2022 року українські аграрії зіштовхнулися із двома серйозними проблемами при закупівлі мінеральних добрив: це різке зростання цін та гострий дефіцит необхідних обсягів. Через це обсяги виробництва зернових в Україні у сезоні 2022/23 року, можливо, скоротяться.

Вартість зерна також зростає, але не так як добрива. Це змушує фермерів ставити питання про те, як далі планувати свої витрати при такому стрибку цін. Фінансові наслідки збільшення вартості добрива торкнуться майже всіх сільськогосподарських підприємств.

Виробники добрив з Європи та України давно зазнавали складнощів та призупинили роботу, а після підвищення у кілька разів ціни на газ, вилучення фінансового прибутку в галузі стало дуже скрутним.

Зупинка імпорту з Росії та Китаю ускладнила ситуацію з наявністю добрив на складах.

Певний дефіцит очікується починаючи з другої половини лютого. Безумовно, проблема загостриться в березні-квітні. Загальний дефіцит мінеральних добрив навесні 2022 року становитиме 250-300 тис. тонн.

Цього року, щоб уникнути пікового попиту, багато аграріїв почали готуватися до весни завчасно та закуповувати азотні добрива вже з кінця вересня, значна частка закупівель усунулася з весни на осінь. Через це у більшості регіонів виріс попит на аміачну селітру — основне добриво під весняну сівбу.

Наразі торгівельна активність на ринку українських добрив завмерла. Фермери майже припинили закупівлю азотних добрив, щойно ціни на них почали зростати. Криза на ринку добрив може настати навесні з наближенням традиційного піку попиту на мінеральні добрива.

Знайти вихід із ситуації можна, забезпечивши українських виробників добрив дешевим газом. Варіант, як це зробити, обговорюється з кінця листопада.