Міністр транспорту Франції Клеман Бон заявив у неділю, що підпише угоду з Румунією, щоб допомогти збільшити експорт українського зерна до країн, що розвиваються, зокрема в Середземномор’ї.
Еспорт зерна з України впав з початку війни через те, що її чорноморські порти, ключовий шлях для поставок, тривалий час були закриті, що підвищило світові ціни на продовольство та викликало побоювання з приводу дефіциту в Африці та на Близькому Сході.
Румунія, другий найбільший експортер пшениці до ЄС до країн поза ЄС, включаючи Єгипет, після Франції та найбільший експортер кукурудзи, була одним із альтернативних маршрутів експорту українського зерна.
Згідно з проектом угоди, з якою ознайомилося, Париж інвестує у розробку проекту, спрямованого на підвищення ефективності порту Галац, обладнання прикордонних пунктів на півночі Румунії, максимальне використання зернових контейнерів, розміщених у порту Констанца, а також збільшення пропускної спроможності в порту Констанци та через Сулінський. морський канал.
Це також допомогло б побудувати середньострокову стратегію для експортного коридору між Румунією та Україною та забезпечити оптимізацію руху суден з українським зерном.
Ця угода є частиною стратегічного партнерства між Францією та Румунією та європейської політики коридорів солідарності, які дозволили експортувати понад 10 млн т зернових з березня, збільшившись з 0,4 млн т у березні до 2,6 млн т у серпні, тобто на 50% більше, ніж морським шляхом, відновленим наприкінці липня.
Завдяки цій угоді та цій акції європейської солідарності Франція мобілізує свій технічний досвід у сфері логістики для покращення логістичних можливостей румунських коридорів шляхом прискорення виконуваних Румунією проектів та найкращого використання наявних засобів.