Глибоке розпушування – це обробіток ґрунту без обороту пласта зі збереженням на поверхні поля мульчі: частин кореневої системи та рослинних залишків. Такий вид обробки обов’язковий для зон, які мають ризик вітрової або водної ерозії. Але й практично будь-яке поле має піддаватися раз на 3 – 4 роки для поліпшення водного та повітряного режимів ґрунту глибокорозпушування.
Інтенсивне застосування оранки має низку як переваг, так і недоліків. Останні зміни клімату у бік посухи проявляють себе все частіше та гостріше.
Також слід зазначити, що оранка, особливо на схилових полях, є головним фактором зниження родючості та деградації ґрунтів.
Переваги оранки:
- Плуг надійно закладає рослинні залишки, насіння бур’янів, шкідників та збудників хвороб у ґрунт. Рослинні залишки згодом мінералізуються, а насіння бур’янів не здатне проростати з великої глибини.
- Відбувається диференціація орного шару ґрунту по родючості (змішування верхнього та нижнього шару орного горизонту ґрунту).
Недоліки:
- Найбільш енерговитратний спосіб обробітку ґрунту.
- При систематичному використанні оранки утворюється переущільнена плужна підошва, що перешкоджає проникненню повітря та вологи в підорний горизонт, а значить і погіршує здатність ґрунту акумулювати вологу в осінньо-зимовий період.
- Загроза виникнення вітрової ерозії.
- Оранка більше підходить для регіонів з оптимальними ґрунтово-кліматичними умовами для вирощування культур.
Переваги глибокорозпушування:
- Витрата палива при значно більшій глибині обробки менша, ніж у плуга.
- Потенціал накопичення вологи в такому випадку значно вищий за традиційну оранку.
- На поверхні ґрунту зберігаються рослинні залишки, що перешкоджають вітровій та водній ерозії.
Недоліки:
- В результаті активного розвитку патогенів поля після чизеля вимагають більшого пестицидного навантаження, ніж після плуга.
- Глибокорозпушувачі гірше підрізають багаторічні бур’яни, а насіння однорічників залишаються на поверхні.