Новости

Українськи селекціонери створили сорт пшениці стійку до шкідників та хвороб

Схрещування пшениці з пирієм

Пшениця володіє багатьма цінними ознаками (високою врожайністю, здатністю давати високоживильний білий хліб та ін.), водночас вона має і серйозні недоліки (слабку зимостійкість, легко піддається захворюванням, нестійка до польових шкідників).

Плівчаста зернівка деяких видів пирію, як і пшениця, містить більше клейковини, ніж пшениця, задовільної якості, але сіро-зеленого та темно-зеленого кольору.

У багаторічного пшенично-пирійного гібрида безліч переваг.  Не вимагає щорічного посіву, оранки, боронування, прикочування, витрати дорогого насіння, а це величезна економія витрат.

Першим у світі селекцією багаторічної пшениці почав займатись ще великий вчений – академік Н. В. Ціцин.

За останні роки в результаті селекції створено сорти короткостеблового типу Престижний, Блискучий, Яскравий, Янтарний, Благородний, що перевершують за врожайністю багато інших сортів, які висівали раніше.

При прямих схрещуваннях, тобто коли пшениця запилюється пирієм, відсоток удачі у багато разів вищий, ніж при реципрокних. Пояснюється це, ймовірно, тим, що пилок пирію, як рослини перехреснозапилювального, значно стійкіший, тобто не втрачає своєї функціональної здатності при впливі на неї сухого повітря, сонячних променів та інших факторів середовища, тому  доводиться піддавати пилок при перенесенні  її  з батьківського на материнську рослину.

Відсоток удачі схрещування, тобто кількість насіння, що зав’язалося, від числа кастрованих і запилених квіток, за сприятливих метеорологічних умов в окремі роки досягає 70 і навіть 80%.

Зокрема, у Селекційно-генетичному  інституті досліджують можливість передавати культурам від їх диких родичів стійкість до шкідників та хвороб.

Удача схрещування видів пшениці з пиріями A. glaucum та A. elongatum залежить: від напрямку схрещування, від ступеня генетичної сумісності сортів пшениці та форм пирію, взятих для схрещування, від збігу періоду цвітіння батьківських форм та багатьох інших факторів.

Велике значення для успішного схрещування має напрямок гібридизації, тобто пшениця або пирій служать материнськими рослинами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.