Імпорт агропродукції скоротився до $4 млрд. - Агролига

Через несплату податків, порушення валютного законодавства окремими підприємствами, які експортують агропродукцію, до бюджету України не надходять значні суми податків та виводяться кошти за кордон.

Імпорт агропродукції до України у січні-серпні 2022 р. становив $3,98 млрд. Це на 22% менше, ніж за 8 місяців минулого року.

Основними постачальниками агропродовольчої продукції в Україну, як завжди, є держави Європейського Союзу. Обсяги імпортних поставок із цього регіону становили $2176 млн, тобто майже 55% закупівель.

У країнах Азії наша держава закупила продовольства на $754 млн (19%), у країнах Латинської Америки – на суму $256 млн (6%), Африки – $148 млн (4%).

Постачання цих чотирьох регіонів покривають понад 4/5 всього вітчизняного імпорту продукції АПК.

  • За висновками аналітиків Бюро економічної безпеки, протягом серпня-вересня 2022 року з України відправлено на експорт майже 12 млн тонн зернових та олії, орієнтовною вартістю — 137 млрд грн.

З них близько 4 млн. тонн експортується підприємствами-оболонками, тобто тими, які фактично провадять діяльність лише на папері. БЕБ виявило ймовірні втрати бюджету від несплати ними податків у розмірі 4,8 млрд. грн.

  • Ці підприємства експортують аграрну продукцію без податкової звітності, що свідчить про легалізацію товарів невстановленого походження.

Відповідно, експортована продукція, ймовірно, закуповується у населення за готівку і аж ніяк не оприбутковується.

Це може свідчити, що ці підприємства можуть використовуватися для оформлення угод щодо експорту тіньової продукції та неповернення валютного виторгу на суму близько $1,8 млрд.

Рейтинг основних постачальників продовольства до України зазвичай очолює Польща ($590 млн.). До ТОП-10 цього переліку увійшли Туреччина ($339 млн), Німеччина ($294 млн), Італія ($226 млн), Нідерланди ($185 млн), Франція ($166 млн), Норвегія ($131 млн), Сполучені Штати Америки ($121 млн) , Китай ($118 млн) та Іспанія ($111 млн).

Сумарно вони забезпечують понад 57% українського аграрного імпорту.

Товарна структура імпорту продовольчої продукції в Україну вже кілька років поспіль залишається без істотних змін. Нинішнього року зростання вартості закупівель фіксується лише за овочами та залишками переробної промисловості.