ЄС не збирається обмежувати імпорт із України, незважаючи на скарги фермерів - Агролига

Збільшений обсяг ввезення сільськогосподарських товарів з України до Європейського Союзу вплинув на фермерів країн, що межують із нею, але ЄС не розглядає варіант запровадження скасованих раніше мит на українську сільгосппродукцію.

Про це заявив єврокомісар із питань сільського господарства Януш Войцеховський за підсумками ради профільних міністрів держав ЄС у Брюсселі.

Головною темою засідання була ситуація на сільськогосподарському ринку на фоні війни в Україні. Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія, Словаччина надали доповіді щодо наслідків зростання імпорту сільгосппродукції з України для виробників цих країн.

Януш Войцеховський повідомив, що імпорт пшениці з України до ЄС зріс на порядок: з 287 тис. тонн 2021 року до 2,8 млн тонн 2022-го.

 Обсяг ввезеної до Євросоюзу української кукурудзи зріс майже вдвічі — з 7,3 млн. тонн у 2021-му до 12 млн. тонн у 2022 році. Але найбільш різким виявилося зростання імпорту в ЄС насіння соняшнику з України: 2021 року цей показник становив лише 25 тис. тонн, а 2022-го — вже 1,8 млн тонн.

Наприклад, до Болгарії до війни було поставлено 3000 тонн цього продукту з України, а після повномасштабного російського вторгнення – 892 тис. тонн.

Рада міністрів сільського господарства ЄС ухвалила, що для вирішення цієї проблеми необхідно вжити заходів на рівні Євросоюзу.

«При цьому не було жодних пропозицій припинити або обмежити імпорт з України, — наголосив єврокомісар. — Йдеться про допомогу фермерам, а не про бар’єри чи заборону ввезення товарів з України. Про це не висловився жоден із представників країн ЄС».

ЄС цілком і повністю підтримує Україну, наголосив Войцеховський.

При цьому з ініціативи Польщі порушили питання, як допомогти фермерам, на яких вплинуло зростання експорту з України.

Євросоюз має інструменти для вирішення цієї проблеми, наголосив він. У цьому випадку необхідно розробити схему тимчасової підтримки, можливо, із кризового фонду ЄС.

Зокрема, фермерам потрібно виплатити компенсації за зберігання зерна та насіння, яке вони не змогли продати.

Єврокомісар зазначив, що для таких заходів не потрібні великі капіталовкладення, а також, що це тимчасова проблема, яка буде вирішена після закінчення війни Росії проти України. При цьому, за його словами, є одне складне питання щодо ввезення курятини з України.

ЄС розпочав ініціативу «смуг солідарності» наприкінці травня 2022 року, щоб допомогти Україні експортувати сільськогосподарські товари всіма можливими маршрутами — включаючи залізничний, автомобільний та річковий транспорт — в умовах перебоїв, спричинених війною росії.

Хоча «смуги солідарності» були створені для полегшення транспортування через сусідні країни, такі як Румунія, на ширші ринки ЄС та світові ринки, фермери з цих країн неодноразово попереджали, що великі обсяги зерна застрягають у прикордонних регіонах, де вони витісняють місцевих виробників із ринку .