Мінагрополітики оприлюднило закон сфери захисту рослин -Агролига

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький презентував основні положення проєкту Закону про державне регулювання сфери захисту рослин (реєстр. № 8340 від 09.01.2023).

Документ спрямований на те, щоб консолідувати розпорошене законодавство в один закон;

надати сфері захисту рослин сучасного європейського регулювання; по максимуму її цифровізувати та дерегувалювати; вирішити проблеми з обігом засобів захисту рослин.

Також удосконалюється захист території нашої держави від шкідливих організмів. Крім того, його норми встановлюють додатковий захист для бджіл.

Зокрема у напрямі демонополізації та дерегуляції передбачено прозорі та чіткі механізми делегування на:

  • видачу паспортів рослини;
  • здійснення техогляду обладнання для застосування ЗЗР;
  • навчання щодо поводження з ЗЗР;
  • здійснення лабораторних досліджень;
  • маркування дерев’яного пакувального матеріалу.

Скасовується карантинний сертифікат та за прикладом ЄС запроваджується паспорт рослини для простежуваності при її переміщенні територією України.

Система державного контролю буде комплексною (по всьому ланцюгу обігу рослин, насіння і ЗЗР); прозорою (всі оператори ринку зареєстровані і підконтрольні); з ризикоорієнтованим підходом (ефективна, без надлишкових перевірок бізнесу).

Передбачено створення інформаційно-телекомунікаційної системи для обробки та автоматизованого обміну даними щодо державного контролю.

Законопроєктом також пропонується змінити підходи до контролю на кордоні при імпорті рослин, насіння та ЗЗР, аби його осучаснити, посилити та увідповіднити до правил ЄС.

Запроваджується обов’язковий облік та звітність щодо обігу й застосування ЗЗР. Буде створено електронну систему завчасного сповіщення про застосування ЗЗР.

Крім того, законопроєкт створює можливість виявити та відреагувати на фальсифіковані ЗЗР на будь-якому етапі їх обігу.

До обладнання для застосування ЗЗР, що понад п’ять років, як введене в експлуатацію, буде застосовуватися обов’язковий техогляд.

Також проєкт закону вводить заборону на авіаційний метод внесення ЗЗР, крім окремих чітко визначених випадків та обов’язкового отримання дозволу на це.

Врегульовується можливість внесення ЗЗР дронами.

До системи органів виконавчої влади у сфері захисту рослин належать:

1) Кабінет Міністрів України;

2) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту рослин;

3) компетентний орган.

Інші органи виконавчої влади та установи не мають права встановлювати чи будь-яким іншим чином здійснювати регулювання та/або державний контроль у сфері захисту рослин, якщо це не передбачено цим Законом.

Особи у сфері захисту рослин не можуть бути уповноважені, якщо у них існує будь-який конфлікт інтересів з особами, які здійснюють заходи державного контролю та інші офіційні заходи.

Законопроєкт перезавантажує сферу захисту рослин. Він одночасно матиме позитивний вплив і на фітосанітарну безпеку, і на ведення бізнесу та створення для нього нових можливостей, і на розвиток технологій, і в цілому на здоров’я рослин та людей.

Важливою стратегією документа є ідентичне з ЄС регулювання цієї галузі і державний контроль, що спростить українським аграріям вихід на зовнішні ринки.