Мінімальне податкове зобов’язання для землі стосується всіх - Агролига

Державна податкова служба оприлюднила формулу, за якою обчислюється мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена. 

Орендарі платитимуть податок за землі, якими користуються, ФОПи-фермери, котрі належать до 4 групи платників Єдиного податку і обробляють власні сільськогосподарські землі, розрахують індивідуальне мінімальне податкове зобов’язання, а однооосібники, котрі володіють не зданими в оренду паями, нарешті зможуть легалізувати свої прибутки і отримають розрахунок від фіскальної служби, кажуть податківці.

Так, МПЗ земель без НГО обчислюється за формулою:

МПЗ = НГО x S x К x М/12, де:

  • МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання;
  • НГО — нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю;
  • S — площа земельної ділянки в гектарах;
  • М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків;
  • К — коефіцієнт, що становить 0,05. 

Для отримання інформації щодо нормативної грошової оцінки 1 га ріллі по Автономній Республіці Крим або по області необхідно звертатися до територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Зазначається, що тимчасово для розрахунку мінімального податкового зобов’язання за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки коефіцієнт «К» застосовується із значенням 0,04.

Нині багато йдеться про те, щоб відстрочити це податкове зобов’язання до закінчення війни і ввести його вже після перемоги, орієнтовно — наступного року.

Тоді, зрозуміло, цьогоріч нікому нічого платити не доведеться.

Так само власник паю не платить ніякого МПЗ за земельну ділянку сільськогосподарського призначення, офіційно здану сільгоспкористувачам на договірних умовах.

У такому разі податок розраховується, але не для власника, а для користувача.

Але треба також уточнити, що мінімальне податкове зобов’язання не визначається для дачних земельних ділянок, земель запасу, невитребуваних паїв, розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування і які не передано в оренду, приватних земельних ділянок сільськогосподарського призначення у межах населених пунктів та земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) — 1,0.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років, зокрема, становить:

  • 2017 рік — 1,0;
  • 2018 рік — 1,0;
  • 2019 рік — 1,0;
  • 2020 рік — 1,0;
  • 2021 рік — 1,0 для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, розташовані на територіях, визначених КМУ, де ведуться (велися) бойові дії чи тимчасово окупованих; та за ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

 Платники єдиного податку четвертої групи вперше подають податкову звітність на 2023 рік за новою формою разом із додатком «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік».