Озвучено ключові зміни в земельних відносинах під час воєнного стану - Агролига

Регулювання земельних відносин – одне з надважливих і стратегічних питань.

Нові реалії вимагають найшвидшого реагування і коригування бізнес-процесів в умовах дії воєнного стану.

Тому за короткий час відбулися серйозні трансформації, що, безумовно, є плюсом для всіх гравців аграрного та земельного ринку.

Команда Держгеокадастру презентувала відновлення роботи кадастру під час воєнного стану для забезпечення функціонування ринку земель.

Громадяни можуть отримувати витяги з кадастру і проводити купівлю-продаж або інші транзакції з землею на безпечних територіях. Однак для землевпорядників та геодезистів запроваджено додаткові вимоги для роботи з даними.

Як підкреслив в. о. Голови Держгеокадастру Сергій Завадський, на сьогодні Державний земельний кадастр відновив роботу.

Проте Уряд встановив певні особливості щодо внесення відомостей до цього кадастру, а також порядок їх оприлюднення і користування. Зміни діятимуть протягом воєнного стану та 1 місяця з дня його завершення.

Крім того, внесено зміни до типового договору оренди землі у зв’язку зі спрощеною передачею в оренду земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності для ведення товарного с/г виробництва без проведення торгів під час дії воєнного стану.

Він підкреслив, що останні законодавчі зміни в сфері земельних відносин стосуються насамперед спрощення процедур.

Зокрема, йдеться про оперативне надання земельних ділянок державної і комунальної власності в оренду без проведення земельних торгів, але з обмеженням умов оренди: для розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених із зони бойових дій, об’єктів критичної інфраструктури та розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

Зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок можна здійснювати без розроблення робочого проекту землеустрою, але у чітко визначених випадках.

До таких, зокрема, належать:

  • розміщення тимчасових споруд для проживання ВПО;
  • проведення капітальних та інших планових робіт тепло-, газо та водопостачальними організаціями;
  • розміщення місць тимчасового зберігання відходів, а також у разі аварії чи загрози її виникнення.

Мінагрополітики затвердить усереднені показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі, які застосовуватимуться у випадках обов’язкового проведення НГО земель (відповідно до Ст.13 ЗУ «Про оцінку земель)», якщо буде неможливо надати витяг із технічної документації про НГО земельної ділянки.