Які виклики та можливості принесла війна агробізнесу? - Агролига

Уже рік минув від початку повномасштабної війни росії проти України і 9 років, як українці боронять свою країну від ворога. Тим часом сільгоспвиробники стійко тримають аграрний фронт.

За цей час довелося пристосовуватися до нових умов, продиктованих наслідками війни: зміна логістичних ланцюжків, труднощі та дороговизна експорту продукції, енергетична криза та її вплив на виробництво, невизначеність у плануванні, нестача коштів на повноцінне продовження діяльності.

Незважаючи на всі складнощі, українське сільське господарство продовжує функціонувати та має свої здобутки в законодавчій сфері.

Серед головних вагомих змін варто виділити:

  • удосконалення держрегулювання у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами, що підвищує прозорість процедури їх державного випробовування та сприяє боротьбі з фальсифікатами;
  • оновлення закону про охорону прав на сорти рослин та про насіння, завдяки чому забезпечується більш сучасне та належне регулювання відносин у сфері набуття прав на сорти рослин, використання нових сортів рослин та їх комерціалізації;
  • усунення дискримінації вантажовідправника за порушення вимог вагового контролю, що дозволило встановити справедливий підхід у притягненні до відповідальності за порушення габаритно-вагових вимог та запобігти подвійній відповідальності суб’єктів, які є одночасно перевізником та вантажовідправником;
  • зменшення штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, що є вкрай необхідним у мінливих умовах війни;  
  • відновлення процесу відшкодування ПДВ, яке було заблоковане до травня 2022 року, що сприяло фінансовій підтримці аграріїв.

Про виклики щодо логістики за рік війни можна написати цілу книгу в стилі хоррор, де фінал відповідний. На жаль, так склалася ситуація з вартістю логістики залізницею, що з минулої весни і дотепер вона занадто дорога.

 Й не лише тому, що зерно слід везти за кордон (закордонна складова, перевантаження на кордоні з вагона у вагон чи перестановка з широкої колії на вузьку) — це окрема річ, і ії поки що компенсують рекордно високі світові ціни на зерно, які все ще мають «премію війни».

Натомість логістика напрочуд здорожчала територією України, зросла у гривні в 3-5 разів, що вбило бажання у більшості регіонів сіяти зернові.

Можна відзначити, що фермери зараз у пошуку більш дешевого насіння, звісно, української селекції, адже ціна досить приваблива.

Дороге насіння світових брендів втрачає значну частку ринку, падіння очікується на рівні 30-40%.

Незважаючи на нестабільну ситуацію з зерновим коридором, ми продовжуємо співпрацю за бартерними програмами, пропонуємо відстрочки за платежами.

Клієнти, з якими маємо довгострокові робочі відносини, розуміють, що можуть розраховувати на нас.