Україні слід відмінити мита на імпорт добрив - Агролига

Україні потрібно негайно вирішувати проблему забезпечення аграріїв міндобривами під сезон 2023/2024 рр. При цьому одним з найдієвіших кроків має стати відміна мита на імпорт добрив в країну.

Таку думку висловив народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський.

«Для насичення агроринку потрібно понад 5 млн т азотних добрив. І це переважно імпорт, оскільки виробництво добрив в Україні зараз переживає не найкращі часи.
Фактично працюють лише два великих заводи, які минулого року «на двох» виробили дещо більше 1 млн», — пояснив експерт.

За його словами, проблема полягає в тому, що імпорт добрив на сьогодні теж вкрай ускладнений:

  • по-перше, морський шлях доставки можливий тільки через Дунайські порти;
  • по-друге, сама процедура обтяжлива — і значною мірою через необхідність розмитнення;
  • по-третє, дуже складна логістика.

Ситуацію ускладнює те, що запаси добрив в Україні фактично вичерпані. Все, що завозиться, розкуповується з коліс. Зрештою, це обертається тим, що аграрій втрачає тричі: чекає довго, купує дорого і в недостатньому об’ємі.

З урахуванням того, що посівна-2023 буде проходити в безпрецедентно складних умовах і на тлі «космічних» цін, без державної підтримки агровиробникам буде важко розв’язати цей вузол викликів.

Разом з тим, високі ціни на добрива і нестача їх на ринку можуть призвести до серйозних зовнішньоекономічних наслідків — кардинальному скороченню агроекспорту через зниження врожайності чи вимушений перегляд сівозміни агровиробниками.

Саме тому, за словами експерта, скасування мита на добрива сьогодні повністю виправдана.

Згідно з законом про держбюджет-2023, сукупні надходження від сплати ввізного мита у 2023 році заплановані на рівні 35,2 млрд грн. Це дійсно значна сума, але, як відомо, все пізнається в порівнянні.

Взагалі, заплановані надходження від мита складають лише 3% від сукупних податкових надходжень, в 17,5 раза поступаються надходженням від ПДВ і в 7,2 раза — надходженням від оподаткування доходів.

Тобто, це той самий випадок, коли відміна мита на добрива не тільки не призведе до значних втрат бюджету, а навпроти стимулює додаткові надходження

Ввізне мито вводиться для досягнення трьох можливих цілей — стимулювання внутрішнього виробництва, обмеження імпорту і наповнення бюджету. У випадку з міндобривами це правило сьогодні не виконується.

До того ж відміна митних платежів на окремі види товарів з початком війни в Україні вже неодноразово запроваджувалася.