Новости

Переробка соняшнику скоротилася вдвічі

Переробка соняшнику скоротилася вдвічі.

Повномасштабне вторгнення росії створило низку проблем для олійно-жирової галузі.

Суттєвими факторами, що сповільнюють переробку олійної, є криза в енергетичному секторі країни, ліміти на використання електроенергії та навмисне затягування перевірки суден в зерновому коридорі російською стороною, внаслідок чого спостерігаються надто повільні темпи відвантаження соняшникової олії.

Це досить суттєві втрати, адже в абсолютних значеннях вартість цієї сировини становить $2-2,5 млрд.

Друга причина пов’язана із тимчасовою окупацією Запорізької, Донецької, частини Херсонської областей. Там залишилися підприємства, які безпосередньо переробляли сировину та виробляли олію. Вони досить сильні і зараз недоступні.

Не треба також забувати, що росіяни нахабно розстрілювали Миколаївський порт, де також є термінали, одні з найбільших виробників олії.

Усі факти призвели до того, що можливість переробки сировини в Україні майже вдвічі зменшилась.

У перші п’ять місяців блокади чорноморських портів у світі справді був дефіцит нашої олії. Частково він був перекритий завдяки тому, що ми вивозили насіння соняшнику в інші країни, які самостійно його переробляли на олію та збували на світові ринки.

У цій ситуації Україна виступила традиційно гарантом продовольчої безпеки. Наразі світовий дефіцит уже не є таким критичним.

Окремим фактором, що впливає на переробку олійної та експорт соняшникової олії в поточному сезоні, варто виділити експорт самого соняшнику.

За вересень-грудень сезону-2022/23 з України було експортовано майже 1,2 млн тонн, що склало половину від прогнозу АПК-Інформ на весь сезон.

Загалом у 2022/2023 МР в Україні може бути перероблено 10,4 млн тонн соняшнику, що на 10% поступається показнику попереднього сезону, тоді як експорт соняшникової олії може скоротитися на 8% порівняно з попереднім сезоном і становити 4,15 млн тонн, до мінімуму з 2015/2016 МР.

Є кілька критично важливих моментів, щоб відновити діяльність олійно-жирової галузі.

Йдеться про продовження безмитної, безквотної зони вільної торгівлі з ЄС.

А також пролонгації чи безстроковій дії «зернової ініціативи», що дає можливість експортувати олійно-жирову продукцію через чорноморські порти.

 За 1-15 січня 2023 року експортувала 93 тис. тонн насіння соняшнику, що в 2,5 раза менше порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як експорт соняшникової олії скоротився вдвічі, до 148 тис. тонн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.