Як правильно обрати спосіб обробітку ґрунту? - Агролига

Обробка ґрунту — механічна дія на ґрунт ґрунтообробними машинами та знаряддями з метою створення оптимальних ґрунтових факторів життя рослин, а також знищення бур’янів та захисту ґрунту від ерозійних процесів.

Прийоми обробітку ґрунту істотно позначаються на диференціації орного шару за змістом гумусу. Інтенсивність мінералізації органічної речовини залежить від характеру та частоти механічної обробки ґрунту.

Найбільш активно цей процес відбувається при використанні ґрунту в системі оранки.

Основні завдання системи обробітку ґрунту в сучасному землеробстві наступні:

·                    створення потужного культурного орного шару, підтримання в ньому високої ефективної родючості, сприятливої ​​для рослин водно-повітряного, теплового та поживного режимів шляхом зміни його будови та структурного стану;
·                    повне знищення бур’янів, що збільшуються, збудників хвороб і шкідників сільськогосподарських культур, поліпшення загальної фітосанітарної обстановки в полях сівозміни;
·                    підвищення протиерозійної стійкості ґрунту та захист його від ерозії; закладення та рівномірний розподіл у ґрунті рослинних залишків та добрив;
·                    надання найкращої будови та структурного стану посівному шару ґрунту з метою розміщення насіння на встановлену глибину, створення умов для високопродуктивного використання ґрунтообробних та збиральних машин.
Щоб поліпшити родючі властивості ґрунту, важливо періодично виконувати його обробіток. Для цього використовуються ручні інструменти (для невеликих присадибних грядок) або спеціальна техніка (для полів великої площі).

До вимог агротехнічного характеру при обробітку ґрунту відносять:

  • чистоту (відсутність бур’янів);
  • оптимальну щільність ґрунтового ґрунту;
  • глибину обробки;
  • будова та стан орного шару (при обробці краще досягти дрібної комковатості).

Обробка грунту необхідна для відтворення та окультурення за рахунок поглиблення та збільшення потужності орного шару, розпушення плужної підошви в підорному шарі, закладення органічних та мінеральних добрив, меліорантів.

 Для українських чорноземів, глинистих та суглинистих ґрунтів оптимально вибиратиме моделі плугів з напівгвинтовою робочою поверхнею.

Для легких ґрунтів циліндрична поверхня буде оптимальною. Звертайте увагу на захист поверхні плуга від пошкоджень, наприклад зрізний гвинт, ресора або пружина.

Для земельного банку вище 500 га для тракторів середньої сили оптимально вибирати навісний плуг із 4-6 корпусами, а для потужних тракторів (360+ к.с.) краще 9-12 корпусів.