Ущільнення ґрунту – форма фізичної деградації ґрунту, яка призводить до посилення її ерозії та зниження врожайності.
У польових умовах рослини рідко стикаються з однорідним ущільненням. Зокрема, за наявності плужної підошви, що обмежує зростання коренів у глибину, часто збільшується кількість коренів у верхніх шарах ґрунту.
Ущільнення ґрунту призводило до зниження польової схожості ячменю та сої, причому відмінності у густоті посівів зберігалися протягом усієї вегетації.
Різні культури по-різному реагують на ущільнення ґрунту та наявність плужної підошви — злакові (ячмінь, пшениця, овес, просо, суданка) більш стійкі ніж стрижневі (ріпак, соняшник, гірчиця та ін).
Врожайність культур знижується, коли ущільнення ґрунту зменшує сходи і ріст рослин, а також поглинання ними поживних речовин. Деякі дослідники рахують, що ущільнення ґрунту може знизити врожайність на 60%.
Діапазони дій ущільнення на врожайність є дуже широкими, тому що результат ущільнення є змінним в результаті багатьох факторів. Ефекти ущільнення неоднакові по всьому полю.
Ущільнення ґрунту обмежує рух води вниз. Це призводить до насичення верхніх шарів, що у свою чергу може викликати нестачу кисню коріння.
Найчастіша причина надмірного ущільнення ґрунту – це робота на полях важкої техніки. Ґрунт від проходів техніки ущільнюється тим більше, що більше насичена вологою.
При переущільненні виникає супроводжуючий процес – перезволоження, а також навпаки – перезволоження є причиною переущільнення.
Щодо обмеження рівня впливу важкої техніки на ґрунт є запобіжні заходи, спрямовані на скорочення кількості проходів техніки та розущільнення ґрунту при її обробці, внесення підвищених доз органічних добрив та збагачення органічною речовиною, вапнування чи гіпсування, покращення структури.
Виділяють кілька прийомів регулювання поверхневих ґрунтових горизонтів та покращення їх щільності:
- внесення органічних добрив;
- оранка;
- культивація;
- боронування.
Щоб уникнути ущільнення ґрунту, необхідно застосовувати заходи, що сприяють покращенню структури ґрунту в майбутньому.
Вони включають дренаж, вапнування, укриття грунту рослинним покривом і підтримка надходження органічної речовини ззовні.
Ці методи, які висушують ґрунт, зменшують його ущільненість.
Кожен агроном вирішує цю проблему по-своєму — одні прикочують на великій швидкості грунт для роздавлювання кірки, інші змушені пересівати окремі поля.
Але в будь-якому разі втрати врожайності та додаткові витрати є досить чутливими.