"Зернову угоду" продовжено на 120 днів  - Агролига

«Зернову угоду» продовжено на 120 днів і цю пролонгацію підтвердили в Туреччині та ООН, проте не визначили  термін її дії.

Ініціатива передбачає сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна та харчових продуктів та добрив, включаючи аміак, із певних українських морських портів.

Україна продовжує експортувати через 3 морські глибоководні порти свою агропродукцію.

Протягом перших двох термінів дії угоди близько 25 млн. тонн зерна та продуктів харчування було відправлено до 45 країн, що сприяло зниженню світових цін на продовольство та стабілізацію ринків.

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова головним викликом є ​​прискорення інспекційних перевірок у Туреччині.

Крім того, працюють над приєднанням до Зернової ініціативи портів Миколаївщини та розширенням номенклатури вантажів.

Напередодні продовження «зернової угоди» в рф заявляли, що якісь пункти угоди не виконуються на її користь.

Проте, статистика агроекспорту показує можливість вивозити необхідні обсяги.

За словами заступника голови Всеукраїнської Аграрної Ради Дениса  Марчука, проблеми  із логістикою через те, що комерційні компанії не хочуть працювати з рф, а власного флоту морських зерновозів їм не вистачає, тому мають логістичні проблеми.

Простой одного судна коштує аргаріям $20-30 тисяч на день, а вони можуть стояти і в черзі кілька тижнів.

Поки що зернову ініціативу продовжено на 120 днів, хоча рф каже, що лише на 60 днів, а ООН взагалі не називає конкретних термінів. Проте рф штучно затримує судна з українським зерном, допускаючи на день 2-3 інспектори на огляд трюмів.

Пропускна спроможність має бути збільшена в рази, і тому важливим є приєднання таких країн, як Саудівська Аравія, Франція, Китай – щоб вони чинили додатковий тиск на росію в цьому питанні.

Потрібно, щоб ініціативу було розширено і на Миколаївський порт – там 5 зернових терміналів і цей хаб раніше давав понад 20 млн тонн морського експорту.

На початку березня стало відомо, що Україна розпочала онлайн-переговори з партнерами щодо пролонгації та розширення «Чорноморської зернової ініціативи», щоб аграрії змогли збільшити обсяги експорту.

За даними Єврокомісії, на частку України припадає 10% світового ринку пшениці, 15% ринку кукурудзи та 13% ринку ячменю. Маючи понад 50% світової торгівлі, Україна також є основним гравцем на ринку олії.

Згідно зі статистикою Міністерства сільського господарства США, Україна була сьомим за величиною виробником пшениці у світі у 2021/22 році з 33 мільйонами тонн.

Продовження «зернової угоди» для України – це можливість залишатися топовою аграрною країною, бо це означає, що український фермер сіятиметься і зможе отримати від свого врожаю дохід, тобто йдеться про збільшення ліквідності аграріїв.