Термін дії «зернової ініціативи», який закінчується у листопаді, слід пролонгувати, оскільки вона довела свою ефективність як у розрізі економіки України, так і з огляду на продовольчу безпеку миру.
У рамках зернового коридору з українських морських портів уже відвантажено 360 суден із майже 8 млн тонн сільськогосподарської продукції до країн Азії, Африки та Європи.
Поки що зерновий морський коридор забезпечує 60% всього експорту зерна та продуктів харчування з України.
До того ж більшу частину агропродукції, спрямованої до Африки, становить продовольча пшениця, тоді як до Європи відвантажено більше кормового зерна.
Останніми тижнями росія навмисно заважає роботі “зернової ініціативи”: українські порти працюють на 25-30% своїх можливостей.
Наприкінці жовтня президент України Володимир Зеленський навіть офіційно повідомив, що ситуація довкола експортної зернової ініціативи стає більш напруженою.
- За словами міністра інфраструктури Олександра Кубракова, росія утворила штучну чергу зі 150 суден з агропродукцією з України.
Українські аграрії говорять про те, що продовження зернової угоди потрібне не лише Україні, а й світу, бо наша продукція буквально рятує світ від голоду.
Без функціонування зернового коридору світ повернеться до різкого підвищення вартості та нестачі продовольства.
Якщо припиняється дія угоди, то весняна посівна кампанія під питанням сіяти буде недоцільно. Агросектор є локомотивом економіки, і якщо він зупиниться, то країна багато втратить, бо ще до війни аграрна продукція становила 17% ВВП.
Альтернативними, не морськими шляхами Україна може експортувати лише до 3 млн. т на місяць, але вартість таких перевезень сягає 200 дол. на тонну, що за поточних цін реалізації збитково для аграріїв.
Аграрні асоціації також ініціювали включення додатково до Зернової ініціативи Миколаївського морського порту, морського порту “Ольвія” та розширення роботи ініціативи шляхом включення можливості імпорту мінеральних добрив до українських портів з метою забезпечення виробництва сільськогосподарських культур в Україну у 2023 р.