Схвалено план гуманітарного розмінування сільгоспземель України

В результаті бойових дій понад 5 млн га, або 50 тис км2, сільськогосподарських земель поки непридатні до використання через мінування, забруднення вибухонебезпечними залишками або бойових дій, що продовжуються.

Такі землі потребують обстеження та можуть бути забрудненими. Через замінування чи наявність у землях сільськогосподарських земель небезпечних предметів їх неможливо засіяти.

Озимих культур засіяли всього на площі 4,5 мільйонів гектарів, хоча торік ці культури висіяли на 7,7 мільйонів гектарів, це впливає на продовольчу стабільність країни.

Тому сьогодні наше першочергове завдання за допомогою міжнародних партнерів створити умови для розмінування землі малих та середніх аграріїв, які не мають змоги зробити це самостійно.

Внаслідок цього в Україні розпочали системну реалізацію плану з розмінування земель сільськогосподарського призначення у 9 регіонах України, які постраждали від широкомасштабного вторгнення.

План передбачає три категорії щільності забруднення, що впливає на час, необхідний для обстеження та очищення територій:

  • низька – території, де велися бойові дії, але є можливість виявлення вибухонебезпечних предметів;
  • середня – деокуповані території, які потрапляли до зони постійних обстрілів, здійснювали свою діяльність військові формування та на яких є висока ймовірність виявлення ВОП;
  • висока – території поблизу лінії бойового зіткнення, щодо яких є інформація про встановлені мінні поля і застосування засобів дистанційного мінування.

Передбачається обстеження та за необхідності розмінування понад 470 тисяч 854 га земель.

Гуманітарне розмінування організують у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Черкаській областях.

У плані також йдеться про те, що найбільш економічно обґрунтованим буде зосередити зусилля на розмінуванні першочергових земель сільгосппризначення у Миколаївській та Черкаській областях.

Насамперед зусилля з розмінування будуть спрямовані на малозабруднені землі з багаторічними насадженнями або заплановані під посів овочевих та баштанних культур.

Також до України найближчим часом надійдуть ще 6 спеціальних машин для розмінування, які , гарантують безпеку саперів, а також забезпечують швидке очищення територій.

Одна машина за робочу зміну може розмінувати дві тисячі метрів квадратних.

Міністерство аграрної політики та продовольства України планує до середини травня розчистити щонайменше 30-40% замінованих сільськогосподарських земель Миколаївської, Херсонської та Харківської областей.

Площа замінування становить 250 тисяч квадратних кілометрів, при цьому в країні постійно проводяться роботи з розмінування.